Konut Kredisi Faizlerindeki Düşüş Hızlanacak mı?

Konut Kredisi Faizlerindeki Düşüş Hızlanacak mı?

Konut Kredisi Faizlerindeki Düşüş Hızlanacak mı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayı Para Politikası Kurulu sonucu bugün açıklanacak. Merkez Bankası’ndan beklenti faiz indirimi gerçekleştirmesi yönünde. Faiz indirimi konut kredisi faizlerindeki düşüşü hızlandırır mı?

Merkez Bankasının 2018 Eylül toplantısında kur krizinin etkisiyle faizlerini 625 baz puan arttırarak 24 seviyesine çıkardı. TCMB Para Politikası Faizleri ortalama 10 aydır değişmeyerek 24 seviyesinde sabit kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCMB’na faiz indirim çağrıları ve başkan Murat Çetinkaya’nın görevden alınarak yerine Murat Uysal’ın gelmesi faiz indirim ihtimallerini arttırdı

Enflasyonda düşüşlerin yaşanması ve ilerleyen aylarda daha sert düşüşlerin beklenmesi ile TCMB’nin 10 aydır değişmeyen faizlerinin bu ay düşmesi umut ediliyor. Finans kuruluşları son gelişmeler ışığında Temmuz Para Politikası Kurulu’nda faiz indirimine kati gözüyle bakılırken finans kuruluşları tahminlerini deklare etti. Araştırma ve kredi kurumlarının tahminleri bugün açıklanacak Para Politikası Faizleri’nin averaj 400 puan inmesi şeklinde.

2018 Eylül ayında siyaset faizlerinin yükselmesi ile hızla artan konut kredisi faiz oranlarının faiz indirimi ile yine hızla düşmesi umut ediliyor. Haftalık repo faizlerinin düşmesi ile bankaların likidite masraflarının azalması ve oluşan pozitif hava ile indirimlerin hızlanması umut ediliyor.

25 Temmuz itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %1.90’a kadar geriledi. Enflasyon oranlarında yaşanmış olan düşüş ivmesi ve sakin ilerleyen kur kredi faizlerindeki düşüşü destekledi. Yaklaşık 6 aydır düşüş yönünde ilerleyen konut kredisi faizlerinde karar sonrası indirimlerin hızlanması umut ediliyor.

Kurul Öncesinde Konut Kredisi Faizleri 

Para Politikası Kurulu öncesinde bankaların konut kredisi faiz oranları en düşük %1.49 seviyesinde seyrediyor. Kampanyalı konut kredileri dahilinde ise bankaların faizleri %0.98 seviyesine kadar düşüş gösterebiliyor. Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri Temmuz ayında %1.5 düzeyinde.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 25 Temmuz itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı üstünden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri ortalama 2.500 TL, 10 yıl vadede ise 1.8000 TL oluyor. 5 yıl vadeli kredinin faiz dahil toplam geri ödemesi 152.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.