Konut Kredisi Faizleri Son 13 Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı!

Konut Kredisi Faizleri Son 13 Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı!

Konut Kredisi Faizleri Son 13 Ayın En Düşük Seviyesine Ulaştı!

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası hususi bankalarla süregelen düşüşler kamu bankalarının faiz indirim kampanyası ile hızlandı. Konut kredisi faiz oranları son 13 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

2018’in ikinci yarısı sonrasında kur tesiri ile hızla yükselerek %3’ lere kadar ulaşan konut kredisi faiz oranları yeni senenin ilk sekiz ayında da averaj %1.5 seviyelerinde seyrettikten sonrasında Ağustos ayı itibariyle %1’in altına geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran hafta başı itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %1.76’ya kadar düştü. Söz mevzusu oran bundan önceki ayın aynı haftasına nazaran %0.24 azalış gösterdi. Konut kredisi faiz oranları 25 Temmuz 2018 sonrası en düşük seviyesine ulaştı.

Bankaların konut kredisi faizleri Ağustos ayı itibariyle ruhsal sınır olan %1’in altına geriledi. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın uyguladığı %0.99’a kadar düştü. Hususi bankalarda ise faizler %1.47’den başlıyor.

Konut Kredisi Taksitleri Ne Kadar?

Ağustos başlangıcında en düşük konut kredisi faiz oranı olan %0.99 ile konut kredisi hesaplama yapıldığında 150.000 TL kredinin 180 ay vadede aylık taksitleri 1.790 TL oluyor. Bu miktar Temmuz sonunda faiz indirimleri gerçekleşmeden ilkin ortalama 2.500 TL oluyordu.

Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faizleri 

İndirimler sonrasında üç kamu bankası da konut kredisi faiz oranlarını %0.99 olarak uygulamaya başladı. Fakat bu oranların kullanılabilmesi için müşterinin yüksek kredi puanına haiz olması, konut kredisine ek sigortaların kullanılması ve lüzumlu görülmesi halinde ek ipotek beyan etmesi talep ediliyor. Kredi puanı averaj olan müşteriler için %1.39 faiz oranı sunuluyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi 

Ziraat Bankası indirimler sonrasında tabela konut kredisi faizlerini %0.99’a çekse de bu oranı kullanamayan müşterileri için %1.39 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

 HalkBank Konut Kredisi 

HalkBank Kampanyalı Hesaplı Evim konut kredisi için %0.99 faiz oranı sunsada Canım Evim Konut Kredisi için %1.39 faiz oranı sunuyor.

VakıfBank Konut Kredisi 

VakıfBank tabela konut kredisi için %1.49 faiz oranları sunarken kampanyalı sarı panjur konut kredisi için %0.99 faiz oranı sağlıyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.