Konut Kredisi Faizleri için Gözler Merkez Bankası’nda!

Konut Kredisi Faizleri için Gözler Merkez Bankası’nda!

Konut Kredisi Faizleri için Gözler Merkez Bankası’nda 

Bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye devam ederken piyasalar ve konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faizlerini beklemeye başladı. Politika faizleri konut kredisi faiz oranlarını iyi mi etkisinde bırakır?

Konut kredisi faiz oranları ortalama bir buçuk aydır düşüş ivmesinde hareket ediyor. Bankaların konut kredisi faiz oranları averajı bu süreçte %0.17 puan gerileyerek %1.96’ya geriledi. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanmış olan düşüşün devam edip etmeyeceği merakla beklenirken faizleri belirleyici temel unsurlardan biri de bu ay sonunda açıklanacak olan TCMB’nin para politikası faiz oranları olacak.

Merkez Bankası’nın siyaset faizleri son olarak 10 ay ilkin 2018 Eylül’de güncellenerek 625 baz puanlık artışla %24 seviyesine gelmişti. Repo faiz oranlarındaki artış döviz kurunun da tesiri ile konut kredisi faiz oranlarına oldukça sert yansıdı. Konut kredisi faiz oranları averajı 2018 Eylül ayı içinde 38 puan artarak %2.68 seviyesine kadar ulaştı.

Merkez Bankası Başkanlığına Murat Uysal’ın gelmesi, enflasyonda düşüşlerin yaşanması ve ilerleyen aylarda daha sert düşüşlerin beklenmesi ile TCMB’nin 10 aydır değişmeyen faizlerinin bu ay düşmesi umut ediliyor. Finans kuruluşları son gelişmeler ışığında Temmuz Para Politikası Kurulu’ndan bekledikleri indirim oranlarını revize ederek arttırmaya başladı.

Bu hafta içinde Morgan Stanley ekonomisti Ercan Ergüzel’in e-posta notuna bakılırsa kurum, bankadan Temmuz toplantısı faiz indirimi beklentisini 100 baz puandan 250 puana çıkardı.

İş Yatırım da “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek haneli faiz vurgusu ve Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın açıklamaları sonrası 25 Temmuz PPK toplantısı faiz indirim beklentimizi 400 baz puana çıkardık.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Piyasalarda beklenti TCMB’nin haftalık repo faiz oranlarını yıl sonunda %17 seviyelerine çekmesi yönünde. Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirim uygulaması ile bankaların likidite masraflarının azalması ve piyasalarda doğacak pozitif havadan dolayı konut kredisi faiz oranlarında da daha net indirimlerin yaşanması öngörülüyor.

Merkez Bankası’nın faiz indirim ihtimalinin artması ile piyasalarda pozitif hava etkili olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta ülkeye girişi süregelen Rus hava müdafa sistemleri oluşturduğu gerginlik ve ABD’nin Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkaracağını açıklamasına karşın dolar kuru fed’in ve TCMB’nin faiz indirim beklentileri ile sakin seyrediyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa güncel olarak en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı %1.49 seviyesinde. Uzmanların görüşlerine bakılırsa döviz kurunda agresif artışların görülmemesi ve repo faizlerinin gerilemesi durumunda faiz oranlarındaki seviyenin kademeli olarak düşmeye devam edeceği yönünde.

Politika faizlerinde yaşanacak indirimin kısa sürede enflasyon oranlarına da pozitif yansıması umut ediliyor. Enflasyon oranlarındaki düşüşün hızlanması ile Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ürünlerinin de daha cazip hale gelmesi umut ediliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.