Konut Kredisi Faiz Ortalaması Yüzde 2’nin Altına İndi!

Konut Kredisi Faiz Ortalaması Yüzde 2’nin Altına İndi!

Konut Kredisi Faiz Ortalaması Yüzde 2’nin Altına İndi

Faiz oranlarındaki düşüş hızlandı. Bugün gerçekleşen indirimlerin arkasından bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %2’nin altına indi.

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi hızlandı. Son bir aylık süreçte 13 banka konut kredisi faiz oranlarını bir ya da birden fazla kez indirdi. Bugün gerçekleşen Yapı Kredi Bankası ve QNB Finansbank faiz indirimleri sonrasında bankaların averaj konut kredisi faizleri %2’nin altına inerek %1.98 oldu.

10 Temmuz itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı %1.54 olurken faiz oranlarını %1.55’e indiren banka sayısı dörde terfi etti. En yüksek tabela konut kredisi faizi ise %2.58’e düştü. Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri de Temmuz ayında %1.5’e geriledi.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore güncel konut kredisi faiz oranları üstünden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli en uygun taksit tutarı 3.840 TL oluyor. Aynı oranda kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri ise 2.750 TL’ ye denk geliyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin harcamalar hariç toplam geri ödemesi de 330.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Döviz Kuru Kazançlarını Geri Verdi

Hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının arkasından haftanın ilk işlem gününde 5.82’nin üstüne çıkan dolar kuru dün gün içinde kazançlarını geri vererek 5.70’in altına indi. Türk Lirası son iki ayda dolar karşısında en fazla getiri elde eden para birimi oldu.

Faiz İndirimlerinin Hızlanması Bekleniyor

Merkez Bankası’nda gerçekleşen değişim sonrasında 28 Temmuzda gerçekleşecek Para Politikası Toplantısında faiz indirim ihtimali güçlendi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fitch Ratings Kredi Analisti Lindsey Liddell, ‘‘Politika faiz oranları aşağı gelecek olursa varlık kalitesi açısından destekleyici olacaktır. Aynı zamanda potansiyel olarak büyümeyi teşvik edecektir. Faiz oranları fazlaca süratli bir halde aşağı gelecek olursa bu döviz oranı için risk yaratacaktır” dedi. Ekonomistler repo faizlerinde gerçekleşecek ihtimaller içinde indirimin kur üstünde negatif tesiri olmaması halinde kredi faiz oranlarındaki düşüşün hızlanacağı görüşünde.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisinin Cazibesi Artabilir

TBMM’ye sunulan ve 2019-2023 periyodunu kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’yla enflasyonun kademeli şekilde %5 hedefine inmesi öngörülürken, bu hedef doğrultusunda izlenecek tedbirler de belirlendi.

Enflasyon rakamlarının yükselmesinde en etkili kalemlerden kabul edilen besin enflasyonuyla savaşım kapsamında, plan doğrultusunda fiyat dalgalanmalarının önlenmesi için soğuk depo zincirleri ile taşımacılık esnasında oluşan zayiatı önlemeye yönelik taşıma araçları modernizasyonu desteklenecek.

Plan kapsamındaki enflasyon oranlarının gerçekleşmesi halinde Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank ve DenizBank’ın uyguladığı Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları %0.60’a kadar gerileyecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.