Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Yeniden Hızlanacak mı?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Yeniden Hızlanacak mı?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Yeniden Hızlanacak mı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları Suriye operasyonlarına karşılık ABD’den gelen yaptırımlar ve döviz kurun yükselmesi ile ortalama 4 aydır seri halde devam indirimlerine ara verdi. Peki konut kredisi faiz oranları tekrardan düşmeye devam edecek mi?

Konut kredisi faiz oranları Haziran ayından Ekim ayının ikinci haftasına dek aralıksız faiz indirim yönünde hareket etti. Merkez Bankasının Temmuz ve Eylül ayında gerçekleştirdiği para politikası faiz indirimleri ile desteklenen kredi faiz oranları hızla aşağı yönlü bir ivme izledi. Barış Pınarı harekatı sonrası ABD’den gelen yaptırımlar ve Türk Lirasında yaşanmış olan kıymet kaybı ile kredi faiz oranları bazı bankalarda yükselişe geçerken öteki bankalarda indirimlere ara verilen bir dönem gözlendi.

Türkiye’nin 120 saat aranın peşinden operasyonlara devam etmesi ve ABD’nin de 14 Ekim’de uygulanan yaptırımların kaldırılacağını açıklaması ile döviz kuru sert düşüş gösterdi. Bugün sabah saatleri itibariyle dolar kuru 5.73, euro ise 6.39’dan işlem görüyor. Borsa istanbul ise yükselişine devam ederek 100.000 puana yakın seyrediyor.

BAnkaların kredi faiz oranlarına ilişkin en eleştiri veri bugün açıklanacak. TCMB Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği toplantı ile siyaset faizlerini açıklayacak.  enflasyonun tek haneye düşmesi ile TCMB’den operasyonlar öncesinde ortalama 300 puana kadar faiz indirimleri bekleniyordu. Gelişmeler sonrasında bazı kurumlar Merkez Bankası’nın Ekim ayında faiz indirimine gitmeyeceğini ön görürken yaptırımların kalkması, kurun düşmesi ve TL’deki kırılganlığın azalması ile son beklentiler Merkez Bankasının 100 ile 200 puan içinde faiz indirimi uygulaması yönünde.

Uzmanlar Merkez Bankası’nın PPK toplantısından beklentiler ışığında bir indim haberinin gelmesi karşısında bir süredir durgun ve yükseliş yönlü seyreden konut kredisi faiz oranlarının tekrardan düşüş yönüne geçmesini bekliyor. Kredi faiz oranlarında Temmuz ve Eylül toplantısı sonrası kadar süratli ve sert düşüşler beklemezken kredi faizlerinin hem kamu bankalarında hem de hususi bankalarda da bir miktar daha düşmesi öngörülüyor.

24 Ekim itibariyle bankaların tabla konut kredisi faiz oranı %1.47 düzeyinde. En düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyasındaki %0.99 olmaya devam ederken hususi bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı da %1.07’ ye geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için en düşük aylık taksitleri ortalama 2.200 TL oluyor. Kredinin vade sonunda harcamalar hariç toplam geri ödemesi ise 133.100 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.