Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Neden Durdu?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Neden Durdu?

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki İndirimler Neden Durdu?

Konut kredisi faiz oranlarında ortalama dört aydır devam eden indirimler son buldu. Bazı bankalarda ise kredi faiz oranları tekrardan terfi etti. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş niçin durdu? Faiz indirimleri devam eder mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2019’un ikinci yarısından itibaren düşüş yönünde ivme izlemeye başladı. Merkez Bankası’nın son iki para politikası toplantısında indirimleri desteklemesi ile faiz oranları aralıksız olarak son dört ayda %1’in altına kadar indi.

Fakat Ekim ayının ikinci haftası sonrasında konut kredisi faiz oranlarında ki düşüş durdu. Temmuz ayı sonrasında ilk kez son 10 günde konut kredisi faiz oranlarında indirime giren banka olmadı.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde TEB kampanyalı konut kredisi faiz oranlarında QNB Finansbank ise kampanyalı gereksinim kredisi faiz oranlarında artışa gitti. Faiz oranlarında dört aydır devam bir tek iniş yönlü ivme son buldu.

Uzmanlar kredi faiz oranlarındaki indirimlerin durmasındaki sebepleri Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu temizlemek için başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’nın oluşturduğu tedirginliğin ve hareket dolayısı ile ABD’den gelen ekonomik yaptırımlar karşısında TL’nin kıymet kaybederek döviz kurlarının yükselişe geçmesi olarak belirtiyor.

Yakın vadede kredi faiz oranlarının durumu döviz kuruna ve Merkez Bankası’nın bu ay açıklayacağı repo faiz oranlarına bakılırsa konumlanması planlanıyor. Eylül ayında enflasyon oranlarının tek haneye gerilemesi ile Merkez Bankası’ndan Ekim ayı siyaset faizlerinde ortalama 300 puan indirim beklenirken kurdaki gelişmeler ve liranın daha kırılgan bir yapıya girmesi ile beklentiler zayıfladı.

Dün ABD heyeti ile meydana getirilen görüşmeler sonrası açıklamaların yapılması ile dolar kuru süratli bir düşüş izledi. Kur bugün operasyon öncesindeki seviyelerine doğru süratli düşüş sergilerken borsa da açılışta kayıplarının bir bölümünü tekrardan kazanmıştır. Kurda dengelenmenin yakalanması ile kredi faizlerinin tekrardan harekete geçebilmesi öngörülüyor.

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları averajı %1.47 seviyesinde kalmaya devam ederken en düşük konut kredisi faiz oranı halen kamu bankalarının kampanyası kapsamında kullandırılan %0.99 olarak karşımıza çıkıyor. Hususi bankalardaki en düşük kredi faiz oranı da %1.11 seviyesinde kalmaya devam ediyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa 18 Ekim itibariyle bankalardan 300.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri ortalama 4.300 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam faiz ve anapara ödemesi ise 514.000 TL’ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.