Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Hızlanıyor!

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Hızlanıyor!

Konut Kredisi Faiz Oranlarındaki Düşüş Hızlanıyor

İstanbul seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğin son bulması ve merkez bankalarının faiz indirim sinyalleri ile hareketlenen piyasa sonucu bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş hızlanıyor.

2018 Temmuz ayından sonrasında kurda yaşanmış olan artışa bağlı olarak hızla artan faiz oranları Ekim ayı itibariyle kısmi düşüş göstermeye başlayıp 2019 Mart ayında mahalli seçimler öncesi yükselen kura bağlı olarak yeniden yükselme ivmesine başladı. 11 haftalık yükselişinin arkasından faiz oranları Haziran ayında yeniden düşüşe geçti. Son üç haftada konut kredisi faiz oranları hızla düşüş gösteriyor.

27 Haziran itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları averajı %2.05’e geriledi. En düşük faiz oranı Ziraat Bankası’nın 100.000 TL’ ye kadar kullanımlarda sunmuş olduğu %1.55 olurken üstü tutarlarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı ICBC Bank’ın kampanyalı yeni evim konut kredisi ve İNG’nin sigortalı konut kredisi kampanyaları kapsamında %1.59’a düştü.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore en uygun faiz oranı üstünden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık taksit tutarları 3.900 TL oluyor. Krediye vade sonunda meydana getirilen toplam geri ödeme ise 233.000 TL’ ye denk geliyor. Aynı koşullarda 10 yıl vadeli kredi için ise aylık taksit tutarları 2.800 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 337.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Kredi Muslukları Açılıyor

Enflasyonun yükselmesi, TL’ de yaşanmış olan kıymet kaybı ve piyasalardaki belirsizlik ile beraber bankaların kredi kullandırım iştahı düşüş gösterdi. İstanbul seçimlerinin belirsizliğinin kalkması ve enflasyonun düşmeye başlamasına ek olarak Amerikan Merkez Bankası (FED) Avrupa Merkez Bankası (ECB) Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) indirimi sinyalleri yatırımcıların ve piyasanın yeniden hareketlenmesini sağlamış oldu. Enflasyonda yaşanmış olan düşüş ve Merkez bankalarının faiz indirimlerinin gelişmekte olan para birimlerine pozitif tesir sağlaması ile TCMB’nin de yakın süreçte ihtimaller içinde faiz indirimine gitmesi beklenmeye başladı.

Faizlerin Düşmesi Bekleniyor

Ekonomistlerin görüşlerine gore TCMB’nin faiz indirimi uygulaması ile beraber bankaların likiditeye ve sendikasyon kredilerine ulaşım maliyetlerinin azalmaya başlaması tahmin ediliyor. Azalan maliyet ve karşısında da bankaların hızla faiz oranlarını düşürmeleri umut ediliyor.

S-400 alımı mevzusunda ABD’nin yaptırım uygulama ihtimalinden kaynaklı ekonomide ve piyasalarda oluşan baskının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın hafta sonu G-20 zirvesinde yapacakları görüşme sonrası azalması umut ediliyor. Beklentiler ışığında ilişkilerin pozitif devam etmesinin dolar kurunda rahatlamaya niçin olması ve düşen enflasyonla birlikte ortadan kalkan riskler sonucu TCMB’nin repo faizlerinde indirimi yapma ihtimalini yükseltmesi ön görülüyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.