Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına Geriledi!

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına Geriledi!

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 1.5’in Altına Geriledi

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş sürüyor. Konut kredisi faiz oranları dün itibariyle %1.5’in altına geriledi. En uygun konut kredisi taksitleri ne kadar oldu?

Konut kredisi faiz oranlarında ortalama 5 haftadır devam eden düşüş trendi hız kazanmıştır. Temmuz ayının ikinci yarısında konut kredisi faizleri %1.5’in altına düştü. Konut kredisi faiz oranları averajı ise %1.96’ya geriledi.

Dün gerçekleşen konut kredisi faiz oranları sonrasında kampanyalı en düşük konut kredisi faiz oranı VakıfBank’ın Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında uygulanan %1.49’a indi. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın uyguladığı %1.5 olmaya devam ederken Temmuz ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri de %1.5 seviyesinde içeriyor.

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore en uygun konut kredisi faiz oranı üstünden konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 150.000 TL tutarında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.690 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam faiz ödemesi ise 322.000 TL’ ye denk geliyor.

Faizlerde İndirim Beklentisi Artıyor

ABD’nin ihtimaller içinde yaptırımlarını tetikleyecek bir risk unsuru olarak görülen S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü sert satış baskısı gözlenen piyasalar bugün sakin bir seyir izledi.

Doğu Akdeniz’deki sondaj emek harcamaları kaynaklı yaptırım riski, Fitch’in Cuma günkü not indirimine karşın dolar/TL 5.70 civarında tutunurken, piyasalar ABD’den gelecek açıklamalar ile 25 Temmuz’daki PPK toplantısına odaklanmış durumda.

TCMB’nin 28 Temmuz’da gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine kati gözüyle bakılırken araştırma kuruluşları beklentilerini açıklamaya başladı. İş Yatırım, Merkez Bankası’nın faiz indirim beklentisini 400 baz puana çıkardığını deklare etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerinin dünya genelinde likidite bolluğu yaratacağı ve Türkiye’nin de pozitif havadan etkileneceğini bildiren ekonomist ve uzmanlar enflasyonun hızla düşmesini ve repo faizlerinin hızla gerilemesini bekliyor.

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi? 

Enflasyon, kur dengesi ve repo faizleri bankaların kredi faiz oranlarının belirlenmesinde ana etkenler olarak içeriyor. Enflasyonda beklendiği şeklinde birkaç ay içinde tek haneli rakamların görülmesi ve repo faizlerinde sert düşüşlerin yaşanması ile konut kredisi faizlerinde devam eden düşüşün vites çoğaltması planlanıyor. Uzmanların görüşleri beklentilerin gerçekleşmesi halinde konut kredisi faizlerinin 2019 içinde %1’in altına inebileceği yönünde.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.