Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0.90’a Düştü mü?

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0.90’a Düştü mü?

Konut Kredisi Faiz Oranları Yüzde 0.90’a Düştü mü? 

Enflasyon oranlarındaki düşüşün peşinden enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları geriledi. Enflasyon Endeksli konut kredisi faiz oranları kasım ayında %0.90 oldu.

Bankaların konut kredisi faiz indirimleri devam ederken bir indirim de enflasyon oranları sonrasında geldi. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın piyasadaki yüksek oranlar karşısında enflasyondaki düşüşe bağlı olarak tüketiciye daha uygun faiz oranlarında kredi kullandırmak için uyguladığı enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinden yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıklamış olduğu verilere nazaran Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim’de aylık %2 ile beklentilere paralel artış gösterirken, baz etkisiyle düşüşünü sürdüren senelik enflasyon %8.55 ile Aralık 2016’dan bu yana en düşük artışı kaydetti.

Enflasyon oranlarının senelik bazda %8.55’e inmesi ile enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları bugüne dek olan en düşük seviyesine ulaşarak %0.90’a indi.  Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya ilk başlanan Haziran ayında %1.75, Temmuz ayında %1.5, Ağustos ayında %1.57, Eylül ayında %1.44 ve Ekim ayında %0.96 olarak gerçekleşti. Söz mevzusu kredi ürünü bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı seviyesi oldu.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

Bankaların güncel tabela konut kredisi faiz oranları averajı %1.44’e geriledi. En uygun konut kredisi faizi kamu bankalarının ortak kampanyası kapsamında uygulanan %0.99 seviyesinde.  Hususi bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faizi ise %1.04’e indi.

Kamu bankaları geçtiğimiz hafta ticari kredi, gerekseme kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarını düşürdü. Üç kamu bankasının da ortak uyguladığı %0.99 faiz oranı kampanyasında değişim yaşanmadı. Hususi bankalar cephesinde ise konut kredisinde ruhsal düzey olan %1’in hemen hemen altında faiz tatbik eden banka olmadı.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran 5 Kasım itibariyle enflasyon endeksli konut kredisi için 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.730 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 328.000 TL’ ye karşılık geliyor. Aynı kredinin 5 yıl vadede ise aylık taksit tutarları 4.300 TL, toplam geri ödemesi de 260.000 TL’ ye denk geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.