Konut Kredisi Faiz Oranları Kasım Ayına Nasıl Başladı?

Konut Kredisi Faiz Oranları Kasım Ayına Nasıl Başladı?

Merkez Bankasının 250 baz puan faiz indiriminin peşinden kredi faiz oranları ne oldu? Konut kredisi faizleri kasım ayına iyi mi başladı?

Bankaların konut kredisi faizlerindeki indirimler tekrardan hızlanmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Merkez Baxnkasının arka arkaya üçüncü kere toplamda 1000 puan indirim uygulaması bankaların likidite ve ana para yeterlilik oranlarını iyileştirerek kredi faizlerinde indirimleri tekrardan hızlandırdı.

Kararın derhal peşinden ilk faiz indirimine hususi bankalar başlarken kamu bankalarından kredi faiz indirimi de dün itibariyle geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasına gore bugün itibariyle Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank ticari kredi faiz oranlarında 200 puan indirime giderek faizleri %11-13.5 aralığına çekti.Böylece ticari kredi faizlerinin 2014 Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Ticari kredi faizlerinde indirim tatbik eden kamu bankalarının bireysel kredilerde indirim yapmış olup yapmayacağı ise merak mevzusu. Üç kamu bankası ortak kampanyaları dahilinde konut kredisi için %0.99, taşıt kredisi için %0.49 ve gerekseme kredisi içinde %1.25’den başlamış olan faiz oranları kullandırıyor. Uzmanların beklentileri ilerleyen günlerde bireysel kredi faiz oranlarının da ortalama 10 puan bandında düşebileceği yönünde.

Kamu bankalarından hemen hemen konut kredisi faiz indirimi gelmezken Merkez Bankasının 24 Ekim’de uyguladığı faiz indiriminin peşinden konut kredisi faiz oranlarını düşüren hususi banka sayısı 5’e terfi etti.  İNG, TEB, ICBC, Türkiye Finans ve Anadolubank’ın gerçekleştirdiği faiz indirimlerine öteki bankalarında iştirak etmesi planlanıyor.

Kasım ayının ilk günü itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranı ortalama üç aydır aynı seviyesini koruyarak %0.99 olarak kamu bankalarında karşımıza çıkıyor. Hususi bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise %1.04’e geriledi. Tabela konut kredisi faiz oranları averajı ise %1.45’e kadar geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore 1 Kasım itibariyle bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede en düşük aylık taksitleri 4.280 TL’ye 15 yıl vadede ise 3.570 TL’ye denk geliyor. Kredilerin harcamalar hariç toplam geri ödemesi de 10 yıl vade için 514.000 TL, 15 yıl vade içinse 644.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.