Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Kritik Günler!

Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Kritik Günler!

Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Kritik Günler 

Bankaların konut kredisi faiz oranları için tehlikeli sonuç günler içindeyiz. Barış Pınarı Harekatı’nda tanınan 120 saatlik süre dün gece saatlerinde sonrasında erdi. Operasyona ara verilmesiyle düşüşe geçen dolar yeniden yükselir mi? Merkez Bankası Perşembe günü açıklayacağı siyaset faizlerinde indirim uygulayacak mı? Kredi faiz oranlarının seyri iyi mi olacak?

Merkez Bankası’nın Temmuz ve ağustos ayında siyaset faizlerinde uyguladığı indirimlerle hızlanan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi Suriye’ye başlatılan operasyonun etkilediği dolar kurundaki yükseliş ve endişelerle bazı bankalarda yükselişe geçti. Harekatın devam etmiş olduğu günlerde Borsa İstanbul ve BITS Bankalar sert şekilde kıymet kaybederken dolar kuru yükselerek 5.90 seviyelerine ulaşmıştı. ABD ile meydana getirilen antak kalma sonrasında harekata tanınan 120 saatlik bugün akşam saatlerinde son bulacak. Bugün sabah itibariyle dolar kuru 5.85 seviyelerinde.

Gözler kredi faiz oranları için Merkez Bankası’nın 24 Ekim Perşembe günü açıklayacağı Para Politikası Kurulu sonucuna çevrildi. Eylül ayında enflasyon tekrardan tek haneye inmesi ile Merkez Bankasından ortalama 300 baz puan faiz indirimine kati gözüyle bakılırken doların yükselmesi ve Türk Lirasında yaşanmış olan kıymet kaybı ile beklentiler azaldı. Politika faizleri sonucunda son saatlere kadar piyasanın durumunun izlenmesi tahmin ediliyor.

Merkez Bankasından gelecek faiz indirim sonucu uzmanların görüşlerine gore yaptırımların sertleşmesi ve Türk Lirasındaki kıymet kaybının devam etmesi endişelerini bastırarak durağan ya da yükseliş yönlü seyreden konut kredisi faizlerinde yeni bir indirim atağını başlatması umut ediliyor.

Politika faizlerinde düşük bir beklenti de olsa artış sonucu gelmesi halinde ise likidite harcamaları artacak bankaların riskler karşısında hızla kredi faiz oranlarını çoğaltması da beklentiler içinde bulunuyor.

22 Ekim itibariyle bankaların tabela konut kredisi faiz oranları averajı %1.47 olarak karşıma çıkıyor. En düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyası dahilindeki %0.99 seviyesinde. Hususi bankalardaki en düşük tabela konut kredisi faiz oranı da %1.11 düzeyinde. Tek haneye düşen enflasyon verilerinin arkasından  Ekim ayı içinde enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları da %0.96’ya geriledi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore bankalardan 300.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vade için en düşük aylık taksit miktarı 4.283 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam geri ödemesi ise 214.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.