Gündem Konut Kredisi Faiz Oranları için Gözler Merkez Bankası'nda!

Konut Kredisi Faiz Oranları için Gözler Merkez Bankası’nda!

Konut Kredisi Faiz Oranları için Gözler Merkez Bankası’nda 

Merkez Bankası’nın Eylül ayı siyaset faizlerinde indirim beklentileri artarken konut kredisi faiz oranlarında bir indirim atağının daha yaşanma olasılığı merakla beklenmeye başladı. Konut kredisi kullanmak isteyen tüketici merakla Merkez Bankası’nın faiz kararını beklemeye başladı .

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) %24 seviyesinde olan para politikası faizlerinde Temmuz ayında 425 puan indirim uygulayarak %19.75’e düşürdü. Bankanın 10 aylık %24 seviyesinde faiz uygulamasının arkasından temmuz ayında ayında yapmış olduğu indirim kredi faizlerinin gerilemesinde mühim etken oldu.

Enflasyonda beklentinin altında yaşanmış olan artış, son haftalarda Türk Lirası’nda görülen pozitif ayrışma ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirim sinyalleri sonrasında araştırma şirketleri ve kurumlar TCMB’nin Eylül toplantısında 200 ile 300 puan içinde indirim uygulamasına kati gözüyle bakıyordu.

Dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin roket alımları için Türkiye’ye yaptırımları incelediğini açıklaması ile piyasalarda yaşanmış olan pozitif hava kısmen bozuldu. Haziran ayında Rusya’dan alınan S-400 füzeleri sonrasında uzlaşma yaşanmasa da ABD’nin mevzuya sessiz kalması uzlaşma ihtimallerini arttırarak TL’nin güçlenmesinde etkili olmuştu.

Dün akşam saatlerinde yaşanmış olan izahat sonrasında dolar kuru 5,76 ve euro 6,35’e yükselerek gün içi en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Günlük bazda TL, dolar karşısında en oldukça kıymet kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrıştı.

ABD’nin yaptırım riski ile yükselişe geçen kur TCMB’nin siyaset faizleri açısından da risk teşkil ediyor. Ekonomistlerin tahminleri ihtimaller içinde yaptırımların yaşanması durumunda Merkez Bankası’nın yine sıkı para politikasına önem vererek kuru dengelemek isteyeceği yönünde. Başka bir yaklaşımda ise Merkez Bankası’nın siyaset faizlerinde indirim uygulaması ve yaptırımların yaşanması halinde dolar kurunun hızla yükselebileceği şeklinde.

TCMB’nin Temmuz siyaset toplantısında yapmış olduğu indirim sonrası hızla düşüş trendine giren konut kredisi faizlerinin durumu hem döviz kuruna hem de repo faizlerine bağlı olarak biçim alacak. Söz mevzusu risklerin yaşanmaması ve Merkez Bankası’nın yaptırımların bertaraf edilmiş olduğu bir ortamda faiz indirimi uygulaması halinde konut kredisi faizlerindeki düşüşün hem kamu bankaları hem de hususi bankalar bazında daha da hızlanması umut ediliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore siyaset faizleri öncesinde konut kredisi faiz oranları averajı 10 Eylül itibariyle %1.63 seviyesinde içeriyor. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının %0.99 faiz oranı olurken hususi bankalarda en uygun faiz oranı ise %1.2 olarak uygulanıyor.

10 Eylül itibariyle 200.000 TL konut kredisi için en uygun konut kredisi faizi ile 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin harcamalar harç toplam geri ödemesi 342.600 TL’ ye denk geliyor. Söz mevzusu kredinin aylık taksit tutarları ise 2.850 TL oluyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,404BeğenenlerBeğen
8,973TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et