Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hızlanabilir!

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hızlanabilir!

Konut Kredisi Faiz İndirimleri Hızlanabilir

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş eğilimi devam ederken dün açıklanan enflasyon oranlarındaki düşüş, döviz kurundaki gerileme ve faiz indirim beklentileri konut kredisi faiz indirimlerinde hızlanma yaratabilir.

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş Temmuz ayında da devam ediyor. Bu hafta itibariyle Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası ve kampanyalı konut kredisi için İNG faiz oranlarını indirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dün açıklamış olduğu Haziran ayı enflasyon oranları %3’lük düşüşle 2019’un en düşük seviyesinde gerçekleşti. Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) Haziran ayında %15.72’ye düşmesi konut kredisi faiz oranları için oldukça pozitif oldu.

Temmuzda Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizleri 

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın sunmuş olduğu Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri de Temmuz ayında TÜFE oranlarına bağlı olarak düşüş gösterdi. Haziran ayında %1.75 olan Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları Temmuz ayında %1.50’ ye geriledi. Gerilemenin ilerleyen aylarda artarak devam etmesi umut ediliyor.

Döviz Kuru Düşüyor

2018’in ikinci yarısından itibaren kredi faiz oranlarının düşüş ve çıkış dönemlerinde oldukça etkili olan döviz kuru da kısmi düşüş yönünde seyrediyor. İstanbul seçimlerinin geride kalması G-20 zirvesindeki pozitif mesajlar ve ABD’nin yaptırım tedirdiniliğinin azalması ile TL değerlenirken döviz kurları düşüş yönünde hareket izliyor. Bugün piyasa açılışında ABD doları 6.61, euro kuru ise 6.34 seviyesinde.

Politika Faizlerinde İndirimi Bekleniyor

Enflasyonun düşüşü, besin enflasyonunda dengelemenin başlaması ve döviz kurunun kısmi düşüşü ile TCMB’nin Temmuz Para Politikası Kurulunda Para Politikası Faizlerinde indirime gitme ihtimali yükseliyor. 2018 Eylül ayından itibaren %24 seviyesinde durağan(durgun) kalan haftalık repo faizlerinde yaşanacak düşüşün konut kredisi faiz oranlarındaki indirimlerin hızlandırması umut ediliyor.

En Uygun Konut Kredisi Faizleri 

KrediPazari.com’un araştırmalarına nazaran konut kredisi faiz oranları averajı 4 Temmuz itibariyle %2.04’e düştü. En uygun konut kredisi faiz oranı 100.000 TL’ ye kadar %1.55 olmaya devam ederken üstü tutarlar için %1.57 olarak uygulanıyor. Enflasyon Endeksli Konut kredisi ürününde ise faiz oranları Temmuz ayı itibariyle %1.5’e geriledi.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Hesaplama 

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi için 1500.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 2.700 TL oluyor. Aynı tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi taksitleri ise 3.800 TL’ ye denk geliyor. Aylık taksitlerin ilerleyen aylarda TÜFE’de yaşanmış olan düşüşe bağlı olarak daha da düşmesi umut ediliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.