Konut Kredisi Faiz İndirimi Sonrasında Ev Fiyatları Arttı mı?

Konut Kredisi Faiz İndirimi Sonrasında Ev Fiyatları Arttı mı?

Konut Kredisi Faiz İndirimi Sonrasında Ev Fiyatları Arttı mı?

Konut kredisi faiz oranlarının ortalama bir yıl sonrasında %1’in altına düşmesi ile beklemede olan konut talebi yine canlandı. Konut talebinin artması ile ev tutarları arttı mı?

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın kampanyalı konut kredisi faizlerini 500.000 TL ve 15 yıl vadeye kadar %0.99’a indirmesi ile kamu bankalarına üstün dereceli konut kredisi başvurusu geldi. Kamu bankalarının arkasından hususi bankalarda harekete geçerek faiz oranlarını düşürdü. Ağustos ayında ay bazında son yılların en büyük konut satışının gerçekleşmesi umut ediliyor. Peki konuta talep artınca fiyatlar terfi etti mi? KrediPazari.com araştırdı

Dün açıklanan Merkez Bankası verilerine gore 2019 Haziran ayında bundan önceki aya gore %0,74 oranında artan Konut Fiyat Endeksi, bundan önceki senenin aynı ayına gore nominal olarak %1,72 oranında artarken, gerçek olarak ise %12,10 oranında azaldı.

Haziran 2019’da yurt geneli metrekare birim konut fiyatı 2.751 TL oldu. Metrekare bazında konut tutarları İstanbul’da 4.673 TL, Ankara’da 2.053 TL, İzmir’de ise 3.086 TL olarak gerçekleşti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına gore ise Temmuz ayında bundan önceki aya gore %0.32, geçen senenin aynı dönemine gore %2.75 ve endeksin başlangıç süreci olan 2010 yılı Ocak ayına gore ise %86.60 oranında nominal artış gerçekleşti.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak İkinci El Satılık Konut Fiyat Endeksi Temmuz ayında bundan önceki aya gore %0.20, geçen senenin aynı dönemine gore ise %3.87 oranında nominal artış gösterdi.

Konut kredisi faiz oranlarında kısmen düşüşün yaşandığı ve hareketlenmenin gerçekleştiği Haziran ve Temmuz aylarında konut fiyatlarında sert artışlar görülmedi. Fakat Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası hızla düşen konut kredisi faiz oranları ve kamu bankalarının faiz indirim kampanyası sonrası Ağustos ayında konut kredisine ve konuta talep patlaması gerçekleşti.

Ağustos ayı resmi konut satış sayıları açıklanmasa da 5-9 Ağustos haftasında bankaların açıklamış olduğu sayılara gore 35.000 şahıs konut almak için bankalara kredi talebinde bulunmuş oldu. Yine aynı dönemde 14.000 kredili sıfır konut satışı gerçekleşti. Söz mevzusu dönemde bir haftada kullandırılan konut kredisi rakamı Temmuz ayının tamamında kullandırılan rakamın ortalama 3 katı oldu.

Talep yoğun olması ve konut kredisi faiz oranlarından oluşan pozitif yanları fırsat bilen bazı av sahipleri ise konut fiyatlarında artışa gitti. İstanbul’da bazı bölgelerde son 15 günde konut fiyatlarının %15’e kadar arttığı gözlendi.

Bazı ev sahipleri konut fiyatlarında artış uygulasa da fiyat artışlarının sektör geneline yansımadığı görülüyor. Sektör temsilcileri stoktaki konutlar tükenene kadar konut fiyatlarında ciddi artışların olamayacağını ifade ediyor. Uzmanlar mevsim tesirleri devreye girmeden ilkin Ekim ayına kadar konut almak için ideal süre olduğu görüşünde.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.