Konut Kredisi Faiz İndirimi Beklentileri Arttırdı!

Konut Kredisi Faiz İndirimi Beklentileri Arttırdı!

Konut Kredisi Faiz İndirimi Beklentileri Arttırdı

Konut kredisi faiz indirimlerinin hızı haftaya düşüşle başlasada TCMB’nin faiz indirim ihtimalinin yükselmesi ile konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı.

Hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya medyada yer edinen haberlere gore Politika Faizlerinde indirime gitmemesi sebebiyle görevden alındı. Haberin etkisiyle piyasaların açışında kur sert şekilde yükseldikten sonrasında gün sonuna doğru yine geriledi.

TCMB Başkanlığında yaşanmış olan vaka sonrasında Temmuz sonunda gerçekleşecek Para Politikası Kurulu Toplantısında haftalık repo faizlerinin indirimi ihtimali güçlendi. 2018 Eylül ayından itibaren haftalık repo faizleri ortalama 10 aydır %24 seviyesinde seyrediyor.

Enflasyondan yaşanmış olan düşüş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirim çağrısı sonrasında Merkez Bankası Başkanının da değişmesi Temmuz toplantısında faiz indirimi gerçekleşmesi ihtimalini oldukça arttırdı.

Merkez Bankası’nın siyaset faizlerinde indirim uygulaması kredi faiz oranlarını da kısa sürede etkileyecektir. Bankaların kaynak erişim maliyetleri ve likidite üstünde oldukça etkili olan haftalık repo faizlerinin düşmesi ile faiz oranlarında sert düşüşler izlenebilir.

Para politikası kurulu faizlerinde düşüş beklenirken kredi faiz oranları da güncel piyasa koşullarında da düşmeye devam ediyor. Dün itibariyle son bir ayda konut kredisi faiz oranlarında indirim tatbik eden banka sayısı 13’e terfi etti.

KrediPazari.com’un araştırmalarına gore bankaların konut kredisi faiz oranları averajı 9 Temmuz itibariyle %2’ye geriledi. En düşük konut kredisi faiz oranı %1.54’e düşerken, en yüksek faiz oranı ise %2.58’e indi. Temmuz ayında son açıklanan TÜFE verilerine bağlı olarak ise Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları %1.5’e geriledi.

Bazı ekonomistlerin beklentilerine gore faiz indiriminin arkasından enflasyon oranlarının yıl sonuna kadar tek haneli sayılara düşmesi umut ediliyor. Beklentilerin gerçekleşmesi durumda Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları konut kredisinde ruhsal düzey olan %1’lere yaklaşabilir.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

En uygun konut kredisi faiz oranı üstünden 150.000 TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları 3.800, 10 yıl vadeli kredinin aylık taksitleri ise 2.700 TL’ ye denk geliyor. Kredinin 10 yıl vadede toplam geri ödemesi ise 330.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.