Emlak Konut Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Konut Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Konut kredisi başvuru aşamasında yanınızda satın alacağınız konuta dair bir takım belgelerin olması gerekiyor.

Konut kredisi başvuru aşamasında yanınızda satın alacağınız konuta dair bir takım belgelerin olması gerekiyor.

Ev sahibi olmak için çağımızda bir çok insan, artık bankaların sunmuş olduğu konut kredisi imkanlarından yararlanmak adına başvuru işlemlerini yapmak istemektedirler. Bankalara konut kredisi başvurusu işlemini gerçekleştirirken de, banka tarafında bazı belgelerde kişilerden talep edilmektedir. Bu durum bazı bankalarda değişikliklerde gösterebilmektedir.

Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport fotokopisi ( Fotokopi banka tarafından alınmaktadır, bu neden ile kimlik belgesinin aslı ile ilk müracaat yapılmalıdır. Aslı olmayan kimlik belgesi fotokopileri ile başvuru yapılamaz.)

  • 18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.
  • Çalışma durumunuza göre belgeler ( maaş bordosu, imza sirküleri gibi gelir durumunuzu belirten evrak)
  • Satın alınmak istenen konutun tapusu,
  • Serbest çalışır kişilerden, bağlı oldukları meslek grubuna göre üyelik belgeleri,
  • İş yeri sahibi olan kişilerden ticari sicillerini gösteren belge ve ortaklık durumunda sözleşme belgelerinin yanınızda olması gerekiyor.

Bu evrak genel itibari ile başvuru yapılacak olan bir çok tarafından talep edilen ortak belgeler olarak da nitelendirilebilir. Bazı bankalar durumun yetersiz olduğu kanısında bulunarak ayrıca kefil talebinde de bulunma hakkına sahiptir.

Başvuru Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konut projeleri kapsamında başvuru işlemlerini yaparken, bankanın istemiş olduğu belgeleri eksiksiz ve tam olarak beyan etmek, eksik olması durumunda ise ret cevabı alınması ihtimali yüksektir.

Başvuru yapılacak konut, banka tarafından değer biçileceğinin bilinmesi ve bu neden ile de evin durumunun, değerinin doğru analiz edilmesi gereklidir. Bankalar konut kredisi kapsamında, satın alınmak istenen evin değerini kendi ekspertiz uzmanları tarafından belirlemekte ve belirlemiş olduğu değer üzerinden kredi işlemlerini başlatmaktadır.

Bu durum her banka için geçerli olmayabilmektedir. Bazı dönemlerde bankalar kampanyalar düzenleyerek evin %100 ‘üne kredi imkanı tanımaktadır.

Banka tercihi yaparken kredi faiz oranları gibi bir çok etken durumlar araştırılmalı ve banka tercihi kendimize en uygun olan banka üzerinden başvurusu yapılmalıdır.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,401BeğenenlerBeğen
8,968TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et