Konut Kredilerine Teşvik ve Destekler Yağıyor

Konut Kredilerine Teşvik ve Destekler Yağıyor

Konut Kredilerine Teşvik ve Destekler Yağıyor

Son haftada konut kredisine teşvikler arka arkaya geliyor. Merkez Bankası’nın kredi büyümesini desteklemesi ve faiz indiriminin peşinden Türkiye Bankalar Birliği de kredi koşullarının gevşetilmesi ve bireysel kredi kullanım taleplerinin hızla karşılanmasını tavsiye etti.

Konut kredisi kullanmak isteyen tüketiciler için destek sunar hızla artıyor. Konut için ortalama üç çeyrektir devam eden kredi faiz indirimlerinin %0.80 seviyelerine gerilemesinin peşinden tüketiciyi sevindirecek yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bankaların kredi kullandırım şart ve şartlarında gevşeme beklenirken bir öteki gelişme ise konut kredisindeki peşinat sınırının indirimi oldu.

İlk olarak Merkez Bankası 17 Mart salı günü muhteşem toplanarak para politikası faizlerinde 100 baz puan indirim gerçekleştirmişti. Corona virüsün niçin olması olası ekonomik olumsuzluklara karşı tedbirler alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu kapsamda mecburi karşılıklarında değilşikliğe gitti. Karar sonrası bankalara sunulan likiditeyi arttıran TCMB kredi büyümesini ve bireysel kredi arzının arttırılmasına yönelik adımlar arttı.

18 Mart çarşamba günü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Çankaya Köşkü’nde meydana getirilen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nda konut kredileri için büyük bir değişim sonucu açıklandı.

Tedbirler kapsamında konut kredisi peşinatları düşürüldü. 500.000 liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar %80’den %90’a çıkarılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konut kredilerinde asgari peşinat %10’a düşürülecek ” dedi.

19 Mart perşembe günü de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) corona virüsün ekonomiye negatif etkilerini önlemek için bankalarla tavsiye sonucu paylaştı. Kararda bireysel kesimin kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilmesi ve karşılanması, krediye erişim imkanlarının ve kredi koşullarının iyileştirilmesi, kredi kanallarının açık tutulması ve vade, ödeme, taksit koşullarında esneklik sağlanması tavsiye edildi.

Gelişmeler sonrasında bankaların öteki bireysel kredi türleri ile birlikte konut kredisi koşullarını da gevşetmesi, kredi musluklarını daha açık hale getirmesi ve kredi kullandırımını arttırması planlanıyor.

Bir öteki tavsiye ise faizlerin düşmesine karşın konut kredisi yapılandırma talebi karşılanmayan tüketiciler için geldi. TBB kararda yapılandırma taleplerinin kısa sürede sonuçlandırılması, ödeme ve taksit seçeneklerinde esneklikler sağlanmasını tavsiye etti.

KrediPazari.com’un araştırmalarına bakılırsa gelişmeler sonrasında konut kredisi başvurularında red oranının düşmesi ve bankaların kredi kullandırmak için rekabetinin artması planlanıyor. Güncel olarak konut için bir tek kamu bankaları ve birkaç hususi bankada 10 yıl vade üstünde kredi kullandırılırken bu oranın da artabileceği düşünülüyor.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.