Konut Kredileri Menkul Kıymetleştiriliyor mu?

Konut Kredileri Menkul Kıymetleştiriliyor mu?

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, konut kredilerine ilişkin olarak hükümet ile iletişim halinde olduklarını söyledi.

Konut kredileri için menkul kıymetleştirme çalışmalarının bulunduğunu söyleyen Kurum, 2016 yılının çok zorlu geçtiğini, 2016’nın olumsuzluklarının bu yıl önemli oranda arka planda kaldığını söyledi.

Ülke olarak dünyadaki tüm gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuz zaman önemli ölçüde gelişme gösterdiğimizi söyleyen Murat Kurum, bunun en somut ve en güzel örneğinin 2017’nin ikinci çeyrek döneminde Türkiye ekonomisinin yüzde 5,1’lik büyüme göstermesi olduğunu söyledi.

Hedef 10.000 Bağımsız Bölüm

Benzer şekilde 2017’nin eylül ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28,8 oranında artış gösterdiğini söyleyen Murat Kurum, bu artış ile konut satışlarının 140.298’e yükseldiğini, Emlak Konut GYO olarak da 10.000 bağımsız bölüm ile 8 milyar TL ciro, 2 milyar TL kar hedeflerinin olduğunu, yıl sonunda bu hedefi yakalayacaklarını öngördüğünü söyledi.

Türkiye’de Ticari Kredi ile Konut Kredisi Arasında Fark Yok!

Konut kredileri kapsamında yeni düzenlemelerin yapılmasının gerektiğini söyleyen Murat Kurum, Türkiye olarak büyümenin sürdürülebilir olması için hem sektörün hem de piyasaların daha rahat bir şekilde tüm şartlara erişim sağlamaları gerektiğini söyledi. Gayrimenkul sektörünün önce kuruluşlarından biri olarak konut kredileri çerçevesinde çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Murat Kurum, gelişmiş dünya ülkelerinde konut kredisi faiz oranlarının çok düşük oranlarda olduğunu, ancak Türkiye’de ticari krediler ile konut kredileri arasında herhangi bir farkın bulunmadığını söyledi.

Bu kapsamda devlet ile görüşmeler yaptıklarını söyleyen Murat Kurum, farklı türlerde finansal enstrümanları nasıl kazandırılacağı, yurt dışından düşük faizli kredilerin olup olmayacağını, kira sertifikasının olup olmayacağı, konut kredilerinin menkul kıymetleştirmesi kapsamında çalışmalarının bulunduğunu söyledi. Emlak Konut GYO olarak hem projeler hem de finans kapsamında alternatif çalışmalar yapma zorunluluklarının olduğunu söyleyen Murat Kurum, geçen dönemki konut kampanyalarında 20 yıl vadeli sistem oluşturduklarını ancak bu konu çok fazla zorlandıklarını söyledi.

Hedef 500.000 Konut

İhalelere kaldıkları yerden devam ettiklerini söyleyen Murat Kurum, geçmişten bugüne kadar 128.000 bağımsız bölümü hayat geçirdiklerini, 2023 hedefleri arasında 500.000 konutun bulunduğunu, yatırımlara çok hızlı bir şekilde devam edeceklerini söyledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.