GayrimenkulEks

Konut Fiyatları Neye Göre Değişir?

Konut Fiyatları Neye Göre Değişir?

Gayrimenkul sektörü, bir çok etkene göre değişen fiyatlara sahip olmakla birlikte, konut fiyatları genellikle yükselen bir ivmeye sahiptir.

Günümüzde iyi bir gayrimenkul sahibi olmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Konut fiyatları her geçen gün artmaktadır. Önceleri kırsal kesim ve bu gibi yerler de ev fiyatları daha düşük iken şuan hemen hemen her yer de fiyatlar aynı oranlarda değişmektedir. Peki, bu fiyatlar neye göre artış göstermektedir? Bu sorunun cevabını araştırılarak sizlerle paylaşabilecek 7 önemli cevap bulduk. Bu cevapları şu şekilde sıralamak mümkün:

  1. Evin bulunduğu muhit fiyatta etkin bir rol oynamaktadır. Yani almayı düşündüğünüz ev sosyetik kesimlerde ise zengin kesimlerdeki ev fiyatları onların bütçesi düşünülerek koyulduğundan o ölçüde pahallı olacaktır.
  2. Metro, metrobüs, otobüs gibi ulaşım araçlarına yakın olan yerlerdeki fiyatlar bunlara uzak mesafede olan evlere göre daha yüksek olacaktır.
  3. Hastane, adliye, hava alanı ve alışveriş merkezlerine yakın olan ev fiyatları buralara yakın olmayanlara göre fazla olacaktır. Çünkü buralarda çalışan kişiler ulaşım açısından iş yerlerine yakın yerlerde oturmayı tercih edeceklerinden buralardaki ev fiyatları otomatik olarak artış gösterecektir.
  4. Şehir merkezlerine yakın olan ev fiyatları uzak olanlara göre artış gösterecektir. Bu her şehir için geçerli olan bir kuradır.
  5. Evin büyüklüğü. Evin iki, üç, dört odalı olması, evin m2 ölçüsü. Hatta evin kaçıncı katta olduğu gibi faktörler aynı binadaki ev fiyatlarında bile değişikliğe sebep olabilmektedir.
  6. Ekspertiz kontrolünden geçip geçmediği, düzenli ev muayenesinin yapılıp yapılmaması gibi olaylarda ev fiyatlarını etkilemektedir. Muayenesi yapılmış evler daha güvenilir olarak görülerek daha çok rağbet göreceğinden bu da o ev fiyatlarının artmasına sebep olacaktır.
  7. Dairenin bakımlı olup olmadığı da bu konuda önemlidir. Tadilat gerektirecek bir ev alındıktan sonra içine masraf yapılacağından bu masraflar ölçüsünde; tadilat gerektirmeyen evlere oranla uygun olacaktır.
Benzer Haber:  O GSM Operatörü 20 Taşınmazını Sattı!

Tüm bu kriterlerin bağlamında konut yatırımı yapmak, önemli bir ön araştırma gerekmektedir. Satın alacağınız dairenin bulunduğu konum, bakım geçmişi, apartman durumu, lokasyon, yaşam alanlarına olan uzaklık, sahip olduğu park alanı, otopark gibi tüm özellikleri dikkate alarak gerçekleştireceğiniz bir gayrimenkul yatırımından zararla çıkmanız neredeyse imkansız olacaktır.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Diyarbakır Sur İçin Yeni Dönem Başlıyor!
Dikkat! 1 Haziran’dan Sonra O Binalara Yapı Ruhsatı Verilmeyecek!
3. Havalimanı İle Bilet Fiyatları Düşecek Mi?
3 Yönetmelik Değişti! Artık Ön Ödemeli Konut Satışlarında Sigorta Zorunluluğu Var!
87.000 Asansöre Kırmızı Etiket, Firmalara ise 7 Milyon TL Ceza
Gebze-Darıca Metro Hattı İçin İhale Tarihi Belirlendi!
İnşaat Sektörü Dünya Çapında Büyümesini Sürdürecek!
2018 TOKİ Malatya Darende Konutları! Son Başvuru: 30 Mart!
Dar Gelirliler için 285 TL’den Başlayan Taksitle 2018 Kars Sarıkamış Konutları!
İşte Dünya Borsasının Toplam Değeri!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ