Konut Fiyatları En Çok Bursa’da Arttı!

Konut Fiyatları En Çok Bursa'da Arttı!

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ile REIDIN Emlak Endeksi 2017 Eylül raporları açıklandı. REIDIN-GYODER Yeni konut Fiyat Endeksi’ne göre açıklanan stok erime hızı eylül döneminde yüzde 2,7 seviyesinde açıklandı. Fiyat artışına bakıldığı zaman ağustos dönemine göre yüzde 0,34 oranında, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 11,55 seviyesinde gerçekleşti. 68 […]

Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ile REIDIN Emlak Endeksi 2017 Eylül raporları açıklandı.

REIDIN-GYODER Yeni konut Fiyat Endeksi’ne göre açıklanan stok erime hızı eylül döneminde yüzde 2,7 seviyesinde açıklandı. Fiyat artışına bakıldığı zaman ağustos dönemine göre yüzde 0,34 oranında, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 11,55 seviyesinde gerçekleşti.

68 il baza alınarak oluşturulan raporda 2017 eylül döneminde konut fiyatlarında ağustos dönemine göre yüzde 0,79 oranında artış söz konusu oldu. Eylülde metrekare başına konut satış fiyatının en çok artış yaşandığı şehir Bursa olarak gerçekleşti. Bursa’da metrekare başına konut satış fiyatı yüzde 2,07 oranında yükseldi.

Konut Alımlarında Bankalar Tercih Edilmeye Başlandı!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 eylül dönemi sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, markalı konut proje satışlarında banka kredisi, senet ve peşinat üçlüsünden en fazla tercih edilenin senet olduğunu, ancak son 6 aylık ortalama incelendiği zaman senet kullanım oranının yüzde 48’den yüzde 37’ye düştüğünü, banka kredisi kullanım oranının yüzde 32’den yüzde 40’a çıktığını, bunun sonucunda ise vatandaşların tekrardan bankaları tercih etmeye başladığının görüldüğünü söyledi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde eylül döneminde ağustos dönemine göre yüzde 0,34 oranında artış gerçekleşti. 2016 yılını aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 4,30 oranında, endeksin başlangıç tarihine göre ise yüzde 77 oranında artış meydana geldi.

Markalı Konut Projesi Satışları Arttı

Eylül döneminde İstanbul Asya bölgesinde markalı konut projesi satışlarında yüzde 0,27 oranında atış meydana geldi. Benzer şekilde Avrupa yakasında da yine yüzde 0,40 oranında artış meydana geldi.

Ağustos döneminde göre Eylül’de 1+1 konut satışlarında yüzde 0,06 oranında, 2+1 konut satışlarında yüzde 0,45 oranında, 3+1 konutlarda yüzde 0,50 oranında artış meydana gelirken, 4+1 konut satışlarında yüzde 0,13 oranında düşüş meydana geldi.

Konut Fiyatları En Çok Bursa’da Arttı!

Konut satış fiyatlarının en çok arttığı şehir ise Bursa oldu. Tam tersi şekilde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise Osmaniye olarak açıklandı.

Yıllık olarak en çok konut satış fiyatı artan şehir ise Balıkesir oldu. Balıkesir’in devamında ise Bursa, Edirne, Ordu ve Aksaray yer aldı.

Konut kira değerleri incelendiği zaman yine çok artış yaşanan şehir Bursa olarak açıklandı. Konut kira fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise Uşak oldu.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here