Konut kredisi başvuru aşamasında önemli olan süreç, ekspertiz raporunun temin edilme sürecidir.

Konut kredisi ile ev almak isteyen kişilerin en fazla merak ettikleri konulardan biri de ekspertiz sürecidir. Ekspertiz raporunun ücretleri, peşinatın miktarını da etkilemektedir. Bu yüzden konut kredisi başvuruları değerlendirilirken ekspertizin raporu da göz önünde bulundurulmaktadır. Çünkü alacağınız rapor, satın almak istediğiniz konutun değeri konusunda belirleyici rol oynayacaktır. Gayrimenkul olarak kredi ile bir ev almak istediğinizde bankalar bunun yalnızca %75’ini temin etmektedir.

Geri kalan %25’lik kısmı peşinat olarak vermeniz gerekmektedir. Peşinatı doğrudan etkileyen etmenlerden biri de ev ekspertizi sonucunda alınan rapordur. Ekspertizin vereceği rapor peşinatı etkilemek ile kalmıyor %25’i de etkiliyor. Rapora göre evin tüm değerini dahi kredi olarak çekebilmek mümkün.

Hazırlık Aşaması Nasıldır?

Eksper, konut ekspertizi oluşturmak için konutu belirli incelemelere tabii tutmaktadır. Bu inceleme süresini kapsayan hazırlık aşaması sonucunda bir rapor hazırlamaktadır. Ev incelenirken dikkat edilen aşamalar ise; evin kaçta kaçının tamamlandığı (inşaatın durumu), konutun yaşı ve kaç metrekarelik bir konu olduğu, konutun bulduğu bölge (semt ile ve il olarak), çevresinde bulunan konutların değeri, konutun toplam inşaatının maliyeti.

Bu aşamalar doğrultusunda toplanan veriler hazırlanarak, tapu dairesine gönderilir. Sonrasında ise konutun ipotek durumu, şehri, irtifak hakkının olup olmadığı, kredi verilmesinde herhangi bir sakınca olup olmadığı da incelenerek hazırlık aşaması tamamlanır. Hazırlık aşamasından sonra rapor hazırlanır ve hazırlanan rapor bankaya gönderilir. Raporun banka tarafından incelenmesinden sonra, kredinin durumu konut sahibi olmak isteyen kişiye iletilmektedir.

Rapor Kaç Günde Çıkıyor?

Ekspertiz raporu gönderdikten sonra, bankaya 1 ile 5 iş günü içerisinde rapor ulaşmış olur. Bankanın incelemesinin ardından, herhangi bir sorun olmaması ve her şeyin yolunda olması durumunda, 5 ile 15 iş günü içerisinde rapor sonucu tüketiciye bildirilmektedir. Tapu ipotek işlemleri ve diğer işlemler sırasında problem çıkması durumunda, süre uzayabilmektedir.

 

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.