EmlakKonut Alarak Zengin Olmak Mümkün Mü?

Konut Alarak Zengin Olmak Mümkün Mü?

“Gayrimenkul Zengini” kelimesini ve bu kelimenin yöneltildiği kişileri pek çok kez duymanız mümkündür. Peki her gayrimenkul alan zengin mi olur?

Gayrimenkul zengini olarak tabir edilen kişiler gayrimenkullerin ucuz olduğu zamanlarda büyük metrekareli araziler satın almış ve arazinin yer aldığı bölge değerlenince de kazancı katlandıkça katlanmıştır. Ya da satın almış olduğu arsaları kat karşılığı müteahhitlere vererek pek çok daire sahibi olmuşlardır. Fakat bunlara rağmen elinde mevcut bulunan bir miktar sermaye gücü ile gayrimenkul alım – satım yaparak kazanç sağlayan birçok yatırımcıda vardır. Bu yatırımcılar gayrimenkullerini daha konut projelerinin başlangıcı esnasında satın alır, proje tamamlandığında ise üzerine kar payı olarak geri satar. Bu gibi yatırımlarda bulunan kişilere de gayrimenkul zengini diyebilmek mümkündür. Fakat hayatında ilke defa bir konut satın alan kişinin zengin olabilmesi mümkün müdür?

Türkiye’de Yatırım Amaçlı Konut Satın Alma Yaygınlaşıyor!

Türkiye’de geride bıraktığımın 10 yıl içerisinde satın alınan konutları amacı barınma olduğu kadar yatırım da oldu. Bu satın alma işlemlerini gerçekleştiren kişiler yalnızca sermaye sahipler değiller. Kira ödemek istemeyip elindeki bir miktar sermayeyi altı ya da dövize yatırmayıp, imkan nispetinde bir konut satın alan kişilerde oldukça fazlaydı.

Bir inşaat firmasının reklamında geçen “Maaşlı Bir İnsan Zengin Olur Mu?” sloganı üzerine herkes bunu konuşmaya başladı. Pendik Kurtköy’de hayata geçirilen bir projenin ele alındığı bu reklama göre, bahsi geçen bölgede son 3 yıl içerisindeki konut metrekare fiyatları 2 bin Türk Lirası seviyesindeyken, bu yıl içerisinde 2 bin 731 Türk Lirası seviyesine çıktığı gözlemleniyor. Buna göre bakıldığı zaman, maaşlı çalışan bir kişinin konut alarak zengin olamayacağı fakat bir miktar da olsa kar elde edebileceği gözler önüne seriliyor.

Bölgelerin gelişimine göre satın alınan konutun elde ettireceği kar, satın alınan konutun toplu taşıma araçlarına, alışveriş merkezlerine, okullara ve hastanelere olan yakınlığı ve pek çok ihtiyaç kritetine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla zengin etmese bile maaşlı bir çalışanın konut satın alması kar elde ettirebilir.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com/
Orhan Babaeski - Gündem, Emlak ve Teknoloji kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

13 + 15 =

5,220BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
253TakipçilerTakip Et
1,481TakipçilerTakip Et