Ekonomi Kırmızı Mercimek Üretimi Düştü!

Kırmızı Mercimek Üretimi Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kırmızı mercimek kapsamında ekim alanı, üretim, ithalat ve ihracatına ilişkin verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kırmızı mercimek kapsamında ekim alanı, üretim, ithalat ve ihracatına ilişkin verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre kırmızı mercimeğin 2000 yılındaki ekim alanı büyüklüğü 3,9 milyon dekardı. Geçen yılın verilerine bakıldığı zaman ise bu büyüklüğün 2,35 milyon dekara düştüğü gözlemlenmekte. Yeşil mercimeğin 2000 yılındaki ekim alanı büyüklüğüne bakıldığında 820 bin dekar olduğu, geçen yılın verilerine bakıldığı zaman ise 167,6 bin dekar büyüklüğünde olduğu görülmekte. Kırmızı mercimek üretimi ele alındığı zaman yine düşüş yaşandığı görülmekte.

Mercimek üretimi ülkemizde en yoğun olarak Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Mardin illerimizde gerçekleşmekte. Bu illerdeki ekim alanları büyüklüğüne ve üretimde meydana gelen azalma aynı zamanlardaki nüfus artışı ile beraber yapılan ithalatı da artırdı.

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mercimek ithalatından meydana gelen yükselmeleri eleştiren Duru, zaman ilerledikçe de artacağını ifade etti. 2010 yılı ile 2016 yılları arasına kırmızı mercimek ithalatında meydana gelen büyüklüğünün yüzde 175 oranında gerçekleştiğini söyledi. O zamanlarda ülkemizdeki kırmızı mercimek üretiminin 422 bin tonluk hacimden 345 tona kadar düştüğünü söyleyen Duru, yeşil mercimekteki üretim hacminin ise 25 bin 400 tondan 20 bin tona kadar düştüğünü söyledi.

Kırmızı Mercimek Üretimi Düştü!

Kırmızı mercimek üretim yeri büyüklüğü olarak bakıldığı zaman ise 10 yıllık süreçte 3,5 milyon dekar büyüklüğünden 2,3 milyon dekara kadar geriledi. Yani yüzde olarak değerlendirildiğinde kırmızı mercimek ekim alanının büyüklüğünün yüzde 34 oranında daraldığı gözlemlenmekte. Üretimi baza alındığı zaman ise 508 bin tonluk hacimden 345 bin tona kadar düştüğü görülmekte. Bu düşüş ile yüzde 32 oranında  kırmızı mercimek üretimi gerçekleşti.

Ülkemizde mercimek ithalatında 5 yıllık süreçte toplamda 953 milyon değerinde ödeme yapıldı. Baklagil ithalatı için toplam yapılan ödeme ise 1,5 milyar dolar değerinde gerçekleşti.

Dünyanın En Fazla Mercimek Üretimi Kanada’da

Dünyanın en fazla mercimek üretimi gerçekleştiren ülkesi Kanada‘da ise yıllık olarak yapılan üretime bakıldığında 1,5 milyon ton ile 2 milyon ton arasında değişiklik gösterdiği görülmekte.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

12 + 9 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et