Kiracı Seçimi Nasıl Yapılmalı? Kiracınızdan Pişman Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Türkiye’de daha çok kiracılar ev sahiplerinden değil de, ne yazık ki ev sahipleri kiracılarından çekiyor.

Türkiye’de daha çok kiracılar ev sahiplerinden değil de, ne yazık ki ev sahipleri kiracılarından çekiyor.

Buna misal verecek olursak, kira ödemesini gerçekleştirmeyenler, evi aldığı gibi teslim etmeyenler, komşularına rahatsızlık verenler, olması gerektiğinden fazla nüfus ile evde yaşayanlar gibi…

Söz konusu olan bu durumlar ne yazık ki bu sektörün acı gerçekleri arasında yer alıyor. Her ne kadar bu gibi olumsuz durumlar tamamen ortadan kaldırılamasa da en azından en aza indirebilmek için bir takım hususlara dikkat edilebilir.

İşte En Doğru Kiracı Seçimi Yapmanın 4 Püf Noktası…

Kirayı Ödeyebilme Oranını Hesaplayın

Evinizi ya da dükkânınızı kiraya verirken seçeceğiniz kiracının kira bedelini karşılayıp karşılayamayacağını bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Normalde yurtdışında maaş/kira oranı hesaplamaları göz önünde bulunarak kiracı seçimi gerçekleştirilir. Söz konusu olan bu hesaplamaya göre kiracının maaşı, kira bedelinin 3 katına denk gelir.

Kira Ödemesinin Zamanında Gerçekleştirebilecek Kiracılar Seçin

Kira gelirinizi bir ödeme noktasına bağladıysanız, kiranın zamanında ödenmemesi sizi bir hayli zor duruma sokacaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mülk sahibi olanlar genellikle memur kiracısı olsun parası zamanında ödensin isterler. Fakat bu meslek grupları ile alakalı olmayıp daha çok kişilik ile alakalı olan bir durumdur. Bu nedenle mülkünüze bakmaya gelen kiracı için anlaşma yapmadan önce bu durumu net bir dille izah etmeniz gerekir. Böylelikle birçok kiracıyı daha ilk görüşmede eleyebilirsiniz.

İşyerinde ve Çalışma Ortamında Tutarlı Olan Kiracılar Tercih Edin

Bu sektörde tecrübe birikimi olan tüm emlakçılar, mülkün kiraya verileceği kişi hakkında nerede çalıştığı ne kadar süredir çalışıyor olduğu üzerine bilgi edinirler. Eğer ki kiracı adayı sık iş değiştiren ve çalışma hayatında pek tutarlı olmayan biriyse, eviniz için de aynı tutarsızlığı gösterecektir. Bu nedenle adayınız ile ilk görüşme esnasında bu bilgileri edinebilir ve ona göre hareket edebilirsini.

Kiracınızın Titiz Olmasına Dikkat Edin 

Eğer ki mülkünüzü nasıl kiraya verdiyseniz, kiracı boşaltırken de aynı şekilde teslim almak istiyorsanız kiracınızın titiz, düzenli ve malına önem veren kişiler olmasına özen göstermelisiniz. Eğer ki kiracınıza bu konuda güvenmiyorsanız da, kira sözleşmesine tüm ince ayrıntıları not edip o şekilde imzalatmalısınız.

Ev ya da dükkanınızı kiraya vereceğiniz zaman bu 4 önemli maddeyi göz önünde bulundurarak tercih yaparsanız, pişmanlık yaşamazsınız.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.