Kira Ücreti Nasıl Belirlenir?

Kira ücreti belirlemek, evin amortisman süresinden bulunduğu konuma ve lokasyonun değerine göre farklılık göstermekte olup; titiz bir çalışma isteyen süreç olarak bilinmektedir.

Bir evin kira ücretini belirlemek oldukça meşaketli bir iş olup, bir çok detay içermektedir.

Birçok vatandaş evinin kiralama aşamasında komşularına ve mevkiye göre sık kullanılan ücretler üzerinden bir kira talebi sunmaktadır. Bu her ne kadar en sık kullanılan yöntem olsa da her zaman doğru kararı vermekte etkili olmayabilmektedir. Ev kirası fiyat aralığı belirlenirken ekspertiz raporu hazırlanması en önemli ve en doğru kararı verme aşamasında yardımcı olacaktır. Hazırlanan bu rapora göre de kira fiyatı üzerinde sözleşme ile anlaşma sağlanır. Bu raporda fiyatı belirleyen etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Evin Satış Fiyatı Üzerinden Kira Belirleme

Kiraya verilecek gayrimenkul satış fiyatı üzerinden kira bedeli belirlenebilmektedir. Bunun için evin satış bedeli hesaplanırken, evin amortisman süresi de göz önünde bulundurulmalıdır. 280 bin Türk Lirası olan ev eğer 20 yıl amortismanı varsa yıllık 12 bin Türk Lirası geliri var demektir. Bu durumda 12 bin Türk Lirası’nı de 12’ye bölündüğünde aylık 1.000 Türk Lirası tutarında kira bedeli belirlenerek kiracı adayına sunulabilir.

  • Lokasyona Göre Kira Belirleme

Evin konumu da kira belirlemede önemli değişkenlerdir. Hastane, okul ve önemli kamu kurumlarına göre konumu etkilerken, özellikle caddelere olan yakınlığı, otobüs duraklarına olan yakınlığı gibi durumlar da kira ücreti değişkenlerini etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Ulaşım imkânlarının zenginliği kira fiyatlarına direkt etki eden en önemli unsurlardandır. Metro durağına yakınlık, otobüs duraklarına yakınlık, önemli alt ve üst geçitlere (tren, okul vs.) yakınlık, terminallere göre konum önemli fiyat kriterleri arasında yer almaktadır. Binanın güneye bakan lokasyonda olması da güneş alan cephesi varlığı ile önemli bir artı değer kazandırır. Deniz ya da özel manzara bakıyor olması da bir diğer önemli lokasyon kriteridir.

  • Evin Özelliklerine Göre Kira Belirleme

Ev kira ücretleri belirlenirken evin kendi özellikleri de kira fiyatlarını etkilemektedir. Evde asansör olup olmaması önemli bir durum iken; evin bodrum, giriş kat ya da ara kat olması da önemli kriterlerdendir.

Evin yeni olması önemli bir kriterken evin ne kadar yeni olduğu amortisman süresini etkilediği için önemli bir özelliktir. Ev eğer site içindeyse manzara durumu da önemlidir. Orman ya da deniz manzarası önemiyken güney ya d kuzey cephe olması önemli değişkenlerdendir. Eve ait ortak yaşam alanlarının varlığı da sosyal yaşam alanında kalite sağlaması yönünde artı değerler katar.

Kira ücretini belirleme aşamasında bu kriterlerin her birini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunca detayla uğraşıp, hesap – kitap işleri ile vakit kaybetmek istemiyorsanız; bir çözüm ortağı firması ile anlaşarak evinizin ekspertiz raporunu hazırlatabilir, hazırlanan bu raporun üzerinden amortisman sürenize göre evinizin kirasını belirleyebilirsiniz. Çünkü ekspertiz raporu; evinizin lokasyonuna, durumuna ve özelliklerine göre belirlenen bir ücreti size bildirmektedir.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.