EmlakKira Geliri Olan Ev Sahipleri için Beyanname Dönemi Başladı

Kira Geliri Olan Ev Sahipleri için Beyanname Dönemi Başladı

Mart ayı dendiği zaman ev sahipleri için akla gelen ilk kavram olarak bilinen beyanname dönemi, 2021 yılı Mart ayı itibariyle de başladı. Ev sahiplerinin vergi beyannamesi dönemi ve ödemesi ile ilgili araştırmaları devam ederken, 2020 senesinde sahip olunan taşınmazı kiraya veren ve bu kiralama işlemi ile gelir elde eden kişiler, bu ay içerisinde vergi ödeme sürecine girecek. Kira geliri elde eden ev sahipleri öncelikli olarak beyanname verecek, sonrasında da tahakkuk eden vergilerini ödemekle yükümlü olacak.

İstisna Tutarı Ne Kadar?

İstisna Tutarı Ne Kadar?
İstisna Tutarı Ne Kadar?

Her yıl belirli oranlarda kira gelir vergisi istisnası tutarı da uygulanırken, kira geliri elde eden kişiler bu rakamları da sıklıkla araştırmaya devam ediyor. Kira gelir vergisi istisnası tutarı 2021 yılı için son karar ile beraber 6 bin 600 lira olarak uygulanacak. Bu bağlamda 2020 yılında sahip olduğu yeri kiraya gererek 6 bin 600 liradan daha az kazanç elde eden kişiler, vergi ödemek zorunda kalmayacak.

Beyanname Dönemi ve Ödeme Zorunlulukları Yok!

Beyanname Dönemi ve Ödeme Zorunlulukları Yok!
Beyanname Dönemi ve Ödeme Zorunlulukları Yok!

6 bin 600 ve daha aşağısında kira geliri elde eden kişiler, ödeme yapmadıkları gibi beyanname vermek zorunda da kalmayacak. Fakat 6 bin 600 liradan daha fazla gelir elde eden ev sahipleri, önce beyanname verecek, ardından da şahıslarına tahakkuk eden vergi dilimini ödemek zorunda kalacak.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri yayınlanmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eight − 4 =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
259TakipçilerTakip Et
1,465TakipçilerTakip Et