Kimlere Gayrimenkul Danışmanı Denir?

Gayrimenkulleri daha yakıntan tanımak ile birlikte, gayrimenkul danışmanı ünvanının kimler tarafından kullanıldığına dair kafanızdaki soru işaretlerini çözüme kavuşturalım.

Gayrimenkul; ekonomik bir değere sahip, taşınması mümkün olmayan mallardır. Gayrimenkul Arapçadan dilimize geçmiştir ve kelime anlamı ‘taşınmaz’dır. Gayrimenkul danışmanı ise belli bir taşınmazı kiralanmasından ya da alınıp satılmasından sorumludur.

Gayrimenkul danışmanı olmak konuyla ilgili belirli bir bilgi birikimi gerektirir. Gayrimenkul danışmanı doğru yatırım yapabilmesi için müşteriyi bilgilendirir ve yönlendirir. İnşaat alanında faaliyet gösteren büyük firmaların projelerini müşterilere sunar, müşterileri bilgilendirir ve müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda satış gerçekleştirir. Sektörün hareketlenmesi nedeniyle bu alanda çalışan bütün firmalar ev, arsa, ofis ve dükkân satışı ya da kiralanması için gayrimenkul danışmanı çalıştırma ihtiyacı duymaktadır.

Bir Gayrimenkul Danışmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Gayrimenkul danışmanın güler yüzlü, güzel ahlaklı, konuşkan, temiz, dış görünüşüne önem veren özelliklerde olması gerekir. Gayrimenkul sektörünün hukuki özellikleri dolayısıyla gayrimenkul danışmanın kendini sürekli olarak alanında geliştiren kişiler olmaları ve konu ile ilgili mevzuata hakim olması gerekir. Gayrimenkul danışmanının sıradan bir emlakçıdan birçok farkı vardır. Gayrimenkul danışmanı bir emlakçıdan farklı olarak kendisine belirli bir müşteri portföyü oluşturur. Çalıştığı firmanın da karını gözetmek zorunda olduğu kadar müşterinin de menfaatini düşünmek zorunda olduğundan müşteri için en uygun fiyatı bulmakla mükelleftir.

Gayrimenkul danışmanı müşterilerini doğru yönlendirmek adına finansal konularda da uzman olmalıdır. Krediler, faizler, kira amortismanları gibi konularda müşterilerini bilgilendirmelidirler. Gayrimenkul danışmanı olabilmek için eğitim düzeyi en az ortaöğretim olmalıdır. Fakat sektördeki rekabet göz önüne alındığında kendini geliştirerek ön plana çıkmak önemlidir. Bu kişilerinin rakipleri karşısında bir adım önde olabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Gayrimenkul Danışmanlığı sertifika programına katılarak bu sertifikayı almış olmak gerekmektedir. Hem sektörde bir adım öne geçmek hem de müşterinin güvenini kazanmak adına bu sertifika önemlidir. Ayrıca İstanbul’da ikamet eden kişiler için İSMEK de gayrimenkul danışmanlığı kursu açmaktadır.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.