Kıdem Tazminatında Yeni Formül Belli Oldu!

Türkiye genelinde milyonlarca çalışanlar tarafından merakla beklenen kıdem tazminatı fonu ile alakalı gelişmeler, bu hafta içerisinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kapsamında görüşülecek.

Türkiye genelinde milyonlarca çalışanlar tarafından merakla beklenen kıdem tazminatı fonu ile alakalı gelişmeler, bu hafta içerisinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kapsamında görüşülecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kıdemde çalışma hayatına devam eden vatandaşların çalışan hakları kapsamında herhangi bir kayıp yaşatmadan işçi ve işveren kesim için rahatlatıcı bir formül ortaya çıkarttı.

Günümüzde, iş sözleşmesi sona eren 10 çalışandan sadece 1 tanesi kıdem tazminatı alabiliyorken, fon sistemi sayesinde iş sözleşmesi sona eren bütün çalışanlar kıdemini temin edebilecekler. İşte detaylar!

 • İstifa aşamasında haklı – haksız aranacak mı?
  Yeni kurulacak sistem ile birlikte artık işten çıkartılan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için istifası için haklı bir sebep sunması gerekmeyecek! İstifa eden herkes, kıdem tazminatını rahatlıkla temin edebilecek.
 • İflas eden firmada kıdem tazminatı yanar mı?
  Şirketin iflas etmesi halinde artık çalışanların kıdem tazminatı hakları yanmayacak! Yeni kurulan sistemle birlikte birikimler devlet güvencesi altında korunduğu için, şirketler iflas etseler dahi çalışanların kıdem tazminatları ödenecek.
 • Yeni iş bulunca kıdem devam eder mi?
  İşten ayrılma durumu sonrasında, vatandaşlar yeni bir iş bulduklarında aynı hesap üzerinden kıdem biriktirmeye devam edebilecekler. Bu durum için, her ay sonu içerisinde çalışanların hesaplarının hangi aşamada olduğu ve sahip oldukları nemalar takip edilecek.
 • Düşük kıdem mümkün mü?
  Yeni sistem ile yapılacak önemli değişikliklerden bir tanesi de, çalışanların artık düşük kıdem tazminatıyla birlikte işten çıkartılmasının önüne geçilmesi olacak.

Yeni kurulacak olan bu sistem ile birlikte artık ortak hesaplar kaldırılacak. Bireysel kıdem fonu sistemi içerisinde, İşsizlik Fonu içerisinde mümkün olan ortak hesaba müsama gösterilmeyecek.

Patronlarda Avantajlı, Çalışanlar da!

Yeni sistem sayesinde artık işverenlerin maliyetleri azalacak. İşverenler, çalışanları için her ay prim ödemesi yapmaya başlayacakları için maliyetlerini zamana yaymış olacaklar. Bu sayede toplu ödemelerden, toplu nakit çıkışlarından kaçınmış olacaklar. İşverenler için yapılacak bu düzenlemeye ek olarak, prim konusunda düzenli ödeme yapmayan işverenler için de vergi desteği başta olmak üzere tüm destek ve teşvik kapıları sonuna kadar kapatılacak. Bu sayede işverenlere, prim ödemelerini aksatmamaları için yaptırım uygulanmış olacak.

 

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

16 + 16 =