Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Hesaplaması

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir? Kimlere Verilir? Hangi Şartlar Aranır? Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Hesaplama Detayları!

Kentsel dönüşüm, “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi” kanunu dahilinde afet ve deprem riski altında bulunan binaların yeniden inşa edilmesi ile alakalı olarak yürütülen devlet destekli bir projedir. Söz konusu bu proje için bankalar tarafından sağlanan krediye de kentsel dönüşüm kredisi adı verilir. Kentsel dönüşüm projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütmektedir.

Kentsel dönüşüm projesi ülkenin genelini kapsamakta olup, tüm risk altındaki yapılar için geçerlidir. Yapının yenilenmesi için yapılması gereken tek şey Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat ederek kentsel dönüşüm başvurusunda bulunmaktır.

Türkiye’de yürütülmekte olan kentsel dönüşüm çalışmaları devlet destekli bir proje olmasından ötürü pek çok meselelerde devlet desteği mevcuttur. Söz konusu desteklerden biri, yenilecek olan binanın yapısına göre 120 ay vadeli olmak üzere yüzde 4 oranında faiz indirimidir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi, vatandaşların yaşanımı sürdürdüğü binanın yıkılarak yeniden inşa edilmesi adına bankalar tarafından sağlanan bir çeşit kredidir. Afet riski bulunan binaların dönüştürülmesi üzerine mevcut bulunan kanun dahilinde sağlanan söz konusu bu kentsel dönüşüm kredisi, yalnızca afet riski altında olan ve kentsel dönüşüme dahil olan yapılar adına kullandırılmaktadır.

Kentsel dönüşüm için genellikle herhangi müteahhit ile anlaşma sağlansa bile, bazen bazı durumlarda bina sahipleri yapılarını kendi imkanları ile dönüştürmek zorunda kalabiliyor. Bu gibi durumlarda da bankalar tarafından kentsel dönüşüm kredileri kullandırılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için öncelikle kat maliki ya da bina yönetimi tarafından “Riskli Yapı Tespit Raporu” ile beraber lisans sahibi bir kuruma başvuruda bulunulması gerekir. Kat malikleri yüklenici firma ile bir görüşme gerçekleştirerek inşaat yapım sözleşmesi imzalar. Yüklenici firmanın gerekli koşulları kabul ettiği belgelendikten sonra da banka tarafından kredi başvurusu değerlendirmeye alınır. Ayrıca bankalar her hat maliki için 100 bin TL olmak üzere bir bina için maksimum 500 bin TL kredi sağlamaktadır. Kentsel dönüşüm dahilinde bankanın krediyi onaylaması halinde dönüşüm talebi Bakanlığa iletilir ve böylelikle faiz indiriminden yararlanma imkanı elde edilir.

Söz konusu bu evrakların ve işlemlerin tamamlanmasının ardından kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar ile görüşme gerçekleştirilebilir. Uygun görülen bankaya nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tapu ve riskli bina tespit raporu inceleme formu bankaya teslim edilerek kredini temini beklenir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi ve Hesaplaması

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama işlemi için öncelikle talep edilen herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Kredi onaylandığında bir ödeme planı oluşturulurken hesaplama da yapılmaktadır. Tüketici ödeme planı aşamasında kendi durumu ve bütçesine göre aylık ödeyeceği taksit tutarını, ödeme şekline göre belirleyebilir. Dilerse ara ödemeli, dilerse aylık ödemeli ya da artan – azalan ödeme şeklinde ödeyebilir.

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplamanın bir başka yolu ise bankaların online işlemleri üzerinden hesaplama aracını kullanmaktır.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here