Kasım Ayının İlk Faiz Güncellemesi Yapıldı! 4 Banka Faizlerini Düşürdü!

Bankaların kullandırmış olduğu konut kredilerinin faiz oranları 2018 Kasım döneminde ilk defa güncellendi.

Bankaların kullandırmış olduğu konut kredilerinin faiz oranları 2018 Kasım döneminde ilk defa güncellendi. Yapılan bu güncelleme ili 4 bankanın konut kredisi faiz oranlarının yönün aşağı çevirmesi, sektöre ve vatandaşa umut verdi.

Bankalar, Kasım ayının ilk konut kredisi faiz oranları güncellemesini gerçekleştirdi. Geride bıraktığımız hafta yapılan bir güncelleme ile bazı bankalarda düşüş eğilimi gösteren faiz oranları, bugünkü güncelleme ile düşüşünü sürdürüyor. 4 banka faiz oranlarını düşürme kararı alırken, bu defa yukarı yönlü güncelleme yapan bir banka ise olmadı.

Faiz Oranlarının Düşmesi Umutlandırıyor

2018 Ocak döneminde bankaların uygulamış oldukları konut kredisi faiz oranları en fazla yüzde 1,50 seviyesine ulaşmıştı. Temmuz döneminde ilk defa yüzde 2’yi aşan faiz oranları bir sonraki ay ise yüzde 3’ün üstünü görerek rekora imza atmıştı. Emlak sektöründe yaşanan tüm bu gelişmelere karşın öncü isimler tarafından başlatılan yüzde 0,98’lik konut kampanyası vatandaşa da, sektöre de can suyu oldu. Yüzde 3’ü aşan faiz oranları şimdilerde ise ortalama yüzde 2 düzeyinde seyir izliyor.

Bugünkü güncelleme ile konut kredisi faiz oranlarını düşüren 4 banka ise şu şekilde:

Akbank; 5 ve 10 yıl vadeli olarak kullandırmış olduğu konut kredilerinde faiz oranlarını yüzde 2,75 iken, yüzde 2,59’a düşürdü.

QNB Finansbank; 5 ve 10 yıl vadeli olarak müşterilerine sunmuş olduğu konut kredilerinde, yüzde 2,70 olarak uyguladığı faiz oranlarını düşürerek yüzde 2,59 olarak uygulama kararı aldı.

HSBC; hem 5, hem de 10 yıllık konut kredisi faiz oranları yüzde 3,15 olarak uygularken, yüzde 2,99’a düşürdü.

ING Bank; 5 yıl vadeli kredilerinde faiz oranlarını 2,32’den yüzde 2,11’e, 10 yıl vadeli konut kredilerinde ise faiz oranlarını yüzde 2,26 iken, yüzde 2,09’a düşürdü.

 

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here