Emlak Karma Kullanım Alanları İçin Yapılaşma Şartları Nelerdir?

Karma Kullanım Alanları İçin Yapılaşma Şartları Nelerdir?

Yeni İmar Yönetmeliği ile birlikte karma kullanım alanları için yapılaşma şartlarında birkaç yeni düzenleme yapıldı.

Yeni İmar Yönetmeliği ile birlikte karma kullanım alanları için yapılaşma şartlarında birkaç yeni düzenleme yapıldı.

Temmuz 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve Ekim ayından yürürlüğe girecek olan Yeni İmar Yönetmeliği’nde sosyal alanlar için olduğu gibi karma kullanım alanları üzerinde yapılaşmaya yönelik bir takım düzenlemelere yer veriliyor. Söz konusu olan bu alanların yapılaşmasına yönelik düzenlemeler Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen 19’uncu maddede açıkça belirtiliyor.

Yeni İmar Yönetmeliği’nde tanımlanmış olan karma kullanım alanlarının yapılaşmasına yönelik şartlar şu şekilde belirtiliyor:

Ticaret + Konut, Turizm + Ticaret, Turizm + Ticaret + Konut Gibi Karma Kullanım Alanları: yalnızca konut amaçlı kullanılmaması şartıyla turizm, ticaret ve konut kullanımlarından konuttan başka yalnızca birinin ya da ikisinin veyahut hepsinin beraberce yer aldığı alanlardır. Söz konusu olan bu alanlarda;

  • Planda belirtilen kullanım kararına bağlı kalarak konut ya da turizm alanı yapılması durumunda cephe alan bodrum katı veya zeminin ticaret ya da hizmet sektörü tarafından kullanılması ve konut ya da turizm tesisi için başka bir giriş ve merpeni olması şartı bulunur. Her kullanım alanına özel giriş-çıkış ve merpen düzenlenmesi, kullanım miktarının ve sosyal-teknik altyapı alanlarının imar planına bağlı olarak yapılası da şarttır.
  • Bu alanlar için ayrıca bir plan kararı gerekmeksizin tüzel ve gerçek kişilere ya da kamuya ait yurt, kurs, sosyal ve kültürel tesisler yapılabilir.
  • Ticaret + Konut, Turizm + Ticaret + Konut tarzında konut inşası da yapılabilen alanlarda konut ay da yüksek özellikli konut inşa edilebilmesi için imar planında belirtilen konutun ihtiyaç duyduğu teknik ve sosyal altyapı alanlarının konut kullanımının getireceği nüfus çokluğu üzerinden hesaplanarak bu alana hizmet verecek düzeyde hazırlanması zorunludur.

Konut, ticaret ve turizm alanlarının hepsi için ayrılmış olan bu alanların plan değişikliğine gerek duyulmadan gerçekleştirilecek yapılar, aynı koşullar dahilinde karma kullanım alanlarında yapılabilir. Fakat bu durumda yapılacak uygulama, karma kullanım alanı koşullarına aykırı olmaması gerekir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://gayrimenkuleks.com
GayrimenkulEks (GEKS); emlak sektörünü yakından takip etmek isteyenler için haber ve bilgi paylaşım portalıdır. Güncel haberler, kredi kampanyalarının duyuruları, dekorasyon tavsiyeleri ve yöntemlerinin yanısıra 5G1K kategorisinde faydalı bilgiler yayınlanmaktadır.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5,408BeğenenlerBeğen
8,978TakipçilerTakip Et
175TakipçilerTakip Et
1,725TakipçilerTakip Et