GayrimenkulEks

Kanal Edirne Taşkınlara Son Verecek!

Edirne’de yer alan Meriç Nehri’nden dolayı yaşanan taşkınlar, Kanal Edirne Projesi’nden dolayı neredeyse bitme noktasına geldi.

Kanal Edirne Taşkınlara Son Verecek!

Edirne’de yer alan Meriç Nehri’nden dolayı yaşanan taşkınları, Kanal Edirne Projesi neredeyse bitirme noktasına getirdi.

Balkanlarda yaşanan hızlı kar erimesi ve yoğun yağmur yağışından dolayı Edirne’de yer alan Meriç Nehri’nde sık sık taşkınlar yaşanıyordu. Bu bölgede hayata geçirilen Kanal Edirne Projesi, nehir çevresine yaşanan taşkınları bitirme noktasına getirdi.

2015 Şubattaki Büyük Taşkının Ardından Harekete Geçildi

En son 2015 yılının Şubat ayında 31 yılın en büyük taşkınının yaşanmasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, proje için talimat verdi. Verilen talimatın ardından yaklaşık olarak 7 bin 800 metrekarelik bir alanda proje için kazı çalışmaları başlatıldı. DSİ 11. Bölge Müdür Yardımcısı Serkan Genç konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Edirne’de taşkının, yerleşim bölgelerini korumak amaçlı yapılan toprak seddelerin arasında oluştuğuna dikkat çekti. 2015 yılındaki malum olayda Karaağaç ile Edirne arasındaki tüm bağlantıların kesildiğini, bölgede mahsur kalanların yarımına ancak helikopter ile ulaşılabildiğini anlatan Serkan Genç, Yunanistan tarafında durumun daha vahim olduğundan bahsetti. Hayata geçirilen bu kanal projesi ile Meriç Nehri’nin taşma sınırının 2 bin 562 m3/sn’ye çıkmış olduğunu anlatan Genç, buna dayalı olarak yapılan hesaplamalarda bu miktarda bir suyun ancak 500 yılda geçebileceğinin tespit edildiğini ifade etti. Öte yandan Meriç Nehrinin suyu bu rakamlara ulaşsa dahi, suyun 773 m3/sn’sinin Kanal Edirne’den geçeceğini ve böyle bir afetin önüne geçileceğini de anlattı.

Proje ile Bölgeye Turist Çekilmesi de Planlanıyor

Projeyle alakalı yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında 50 metre genişlik ve 4,5 metre yükseklikte inşa edilecek olan kanal için 45 adet iş makinesinin ara vermeden çalışıyor. Ayrıca kanal üzerinde hem yaya, hem de araç geçebilmesi için 4 köprü inşa edildiği, Karacaağaç ve Edirne arasındaki köprünün ise önümüzdeki yıl içerisinde yapılmasının planlandığı ifade edildi.

Öte yandan kanal etrafında yapılacak olan peyzaj düzenlemesi, yürüyüş ve bisiklet yolu sayesinde, bölgeye turist çekilmesi de planlanıyor.

Benzer:  Eski Başkan Topbaş’ın Bir Projesi Daha Rafta!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ