İzmir’in Gündeminde “Körfez Geçiş Projesi” Var!

İzmir’de hayata geçirilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi, bugünlerde İzmir’in gündemini meşgul ediyor. Tartışmalara neden olan bu proje ile alakalı açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, tüp geçidi istediğini ve duymayan herkesin bunu duymasını dile getirdi.

İzmir’de hayata geçirilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi, bugünlerde İzmir’in gündemine tartışmalara neden oluyor. İlk olarak iki kıtayı birbirine bağlayan ve ulaşımda oldukça rahatlama sağlayan tüp geçit projesi Avrasya Tüneli’nin ardından ikinci kez İzmir’de bir tüp geçit projesi Türkiye’ye kazandırılmak isteniyor. Hükümet tarafından gerçekleştirilmesi planlanan bu proje sayesinde, İzmir’de mesafeler kısalacağı ve trafiğin rahatlayacağı belirtiliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının konu hakkında açıklama yaparak projeyi desteklediğini ve istediğini ifade etmesinin ardından tartışmalar daha da büyüdü.

Mesafe 6 Dakikaya Düşecek

Türkiye’de hayata geçirilmek istenen mega projelerden bir diğer de yapılması planlanan İzmir Körfez Geçiş Projesi’dir. İzmir körfezini iki yakasını bir araya getirecek olan bu proje içinse tartışmalar hız kesmeden devam ediyor. İstanbul’da hayata geçirilen Avrasya Tüneli ve Marmaray’ın birleşimi olarak gerçekleştirilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi sayesinde, Çiğli ile Narlıdere arasını 6 dakika gibi kısa bir mesafeye düşecek.

Başkan Projeden Yana

Bahsi geçen bu projenin duyurulmasının ardından İzmir’de tartışmalar başlamış durumda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projeyi desteklediğini belirtmesinin ardından hedef tahtası ve eleştirilerin odağı oldu.

İzmir’de bu denli tartışmaların hararetlenmesinin nedeni olarak, hemen hemen tüm projelere karşı çıkan Doğa Derneği, TMMOB ve EGEÇEP gibi kuruluşların İzmir Körfez Geçiş Projesi’ne de itiraz etmeleri olarak gösteriliyor. Doğa Derneği’nin u projeye yönelik yapmış olduğu açıklamasında projenin, şehrin koruma alanlarını, kuşları yok edeceğini ve İzmir’i batıya doğru büyütmek için hazırlanan bu projenin oldukça düşündürücü olduğu belirtildi.

İzmir’in değerine değer katacak bu mega proje hakkında ne zaman başlanılıp ne kadar sürede tamamlanıp hizmete açılacağı üzerine henüz bir açıklama yapılmadı.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.