İzmir İstanbul Arası 95 Kilometre Kısalacak!

İzmir İstanbul Arası 95 Kilometre Kısalacak!

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin yüzde 88’lik kısmı tamamlandı. 36 viyadükten oluşan projenin 17 viyadüğünün çalışmaları bitti. Proje tamamen sona erdikten sonra…

İstanbul ile İzmir arasında ulaşımı 3,5 saate kadar düşürecek projenin son aşamalarına gelindi.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin yüzde 88’lik kısmı tamamlandı. 36 viyadükten oluşan projenin 17 viyadüğünün çalışmaları bitti. Proje tamamen sona erdikten sonra ise 9 saatlik İzmir İstanbul yolu 3,5 saate kadar düşecek.

Projenin Büyük Kısmı Hizmete Alındı!

Alınan bilgilere göre İzmir Körfez Geçişi ile bağlantı yolları da dahil olmak üzere 384 kilometre otoyol, 49 kilometre ise bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğunda olan çalışmanın yaklaşık olarak 98 kilometrelik otoyolu ile 16 kilometrelik bağlantı yolu işletmeye açılmış durumda. Altınova il Gemlik arasında 40 kilometre, Gebze ile Altınova arasında 12,6 kilometre, Kemalpaşa ayrımı ile İzmir arasında 20 kilometre, Bursa ile Gemlik arasında da 25 kilometrelik otoyol kesimi tamamlandı ve hizmete alındı. Çalışmaların diğer kısımları ise halen daha devam ediyor.

3 Tünel Hizmete Girdi

Ülkemizdeki en uzun tünel olarak bilinen Bursa ile Yalova arasındaki Orhangazi Tüneli ile 21 Nisan 2016 günü trafiğe açılmıştı. Belkahve tüneli 8 martta, Selçukgazi tüneli ise 2017’nin 12 martında tamamlanmış ve hizmete başlamıştı.

İlgili:  Tapu Randevu için Gerekli Olan Belgeler

95 Kilometre Daha Kısa Yol!

6 otoyol bakım ve işletme merkezi, 3 tünel bakım ve işletme merkezi, 36 viyadük, 25 kavşak, 3 tünel, 20 gişe bölgesi ise mevcut yoldan 95 kilometre yol kısalacak. Bunun sonucunda da 8 ile 10 saat arasında süren yolculuk 3 ile 3,5 saatte tamamlanabilecek. Bu neticede de 1 senede 650 milyon dolar değerinde tasarruf yapılmış olacak.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.