GayrimenkulEks

İşte Yeni Yılda Ev Alanların Ödeyeceği Tapu Harcı!

Geçtiğimi günlerde yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile yeni yılda arsa, arazi, dükkan ya da ev sahibi olanların ödemesi gereken tapu harcı belirlenmiş oldu. İşte yeni yılda konut satın alanların ödeyecekleri tapu harçları…

İşte Yeni Yılda Ev Alanların Ödeyeceği Tapu Harcı!

Geçtiğimi günlerde yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile yeni yılda arsa, arazi, dükkan ya da ev sahibi olanların ödemesi gereken tapu harcı belirlenmiş oldu. İşte yeni yılda konut satın alanların ödeyecekleri tapu harçları…

Bir taşınmaz malın satın alınabilmesi için tapu devir işlemleri esnasında Tapu Müdürlüklerine ödenmesi geren belli başı harçlar mevcut bulunuyor. Söz konusu olan bu harçların ödenmesi hem alıcı, hem de satıcı için zorunlu kılınıyor.

Tapu ve Kadastro Harçları olarak bilinen bu harçlar, Aralık ayının son günlerin Harçlar Kanunu Genel Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanması ile beraber açıklandı. Söz konusu olan bu tebliğ kapsamında, 2018 yılında satın alınan bir gayrimenkul için ödenmesi gereken tapu harçları da belirlenmiş oldu.

Yeni Tebliğ’e Göre Bin 20 Ödenecek

Harçlar Kanunu Genel Tebliği’ne göre tapu harcı, taşınmazların bir bedel karşılığında ya da yaşamını yitirene dek bakma sözüne dayanarak ya da trampa hükümleri gereğince devrine ve kazanılmasına taşınmazın bildirilen devir ve elde etme değerinden az olmaması kaydıyla emlak vergisi değeri üzerinden her iki taraf için de ayrı ayrı hesaplanarak binde 20 olarak alınacaktır.

Tapu Döner Sermaye Ücreti Henüz Belli Değil

Bunu bir örnek ile açıklayacak olursak, 200 bin TL değerindeki bir gayrimenkulü satın alırken söz konusu bin de 20 şeklinde belirlenen tapu harcı bedeli olarak hem gayrimenkulün alıcısının, hem de satıcısının 4 bin TL gibi bir ödeme yapması gerekir. Tapu döner sermaye bedeli ise 2017 yılında 90,50 TL olarak alınırken, bu yılın söz konusu döner sermaye ücreti ise henüz açıklanmadı.

Benzer Haber:  O Firma, Soma’daki Madenci Ailelerine Evlerini Teslim Etti!

Söz konusu olan bu tapu harcı, satış işleminin gerçekleştirildiği tapu müdürlüğünün vergi dairesine ödenebilirken, Maliye Bakanlığı’nın tayin etmiş olduğu yetkili kuruluşlara da bu ödeme gerçekleştirilebiliyor.

BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Engelliler için 2018 TOKİ Konya Konutları!
Dar Gelirliler için 330 TL’den Başlayan Taksitle 2018 TOKİ Şanlıurfa Konutları!
TESK, Benzin ve Mazot Vergilerine İndirim İstiyor!
Global Gayrimenkul, 2400 TL Maaşlı ve Yüzde 10 Primli Gayrimenkul Danışmanı Alımları Yapacak!
Müteahhitlerin İş Bitirme Belgesi İsyanı!
Pek Çok Farklı Rekor İle Dünya Üzerinde Tek Olacak!
Başbakan Yıldırımdan O Dev Projeye Ziyaret!
Kira Stopajlarına İndirim!
Halkbank’tan 180 Ay Vadeli 100.000 TL Konut Kredisi İmkânı!
Kentsel Dönüşüm Atıklarında Kansorejen Madde Tespiti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ