İşte TOKİ’den Ev Sahibi Olabilmenin Merak Edilen Yanları!

Türkiye’nin hemen hemen her bir köşesinde hayata geçirmiş olduğu konut projeleri sayesinde dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ekim ayı itibari ile yüzlerce konutunu alıcılarına sundu.

Türkiye’nin hemen hemen her bir köşesinde hayata geçirmiş olduğu konut projeleri sayesinde dar gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ekim ayı itibari ile yüzlerce konutunu alıcılarına sundu. Vatandaşlar ise TOKİ’den nasıl konut alınacağı konusunda bazı tereddütler yaşıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ülke genelinde yeni konut üretimi çalışmalarına hala devam ediyor. Yalnızca Ekim ayı içerisinde yüzlerce konutunu alıcılarına sunarken, vatandaşlar ise TOKİ’den nasıl ev sahibi olunacağını merak ediyor.

Satışa Çıkan Konutlar Resmi İnternet Sitesinden Takip Edilebiliyor

Vatandaşların TOKİ ile alakalı olarak merak ettiği konuların başında, hangi kentte kaç adet konutun satışta olduğu geliyor. TOKİ’nin satışa çıkarmış olduğu konut projelerinin hangi illerde olduğunu ve kaç adet konutun satılacağını, kurumun resmi web sitesinde yer alan Talep ve Satış menüsü üzerinden öğrenebilmek mümkündür.

Şehitlerin Dul ve Yetimlerine Ayrıcalık Sağlanıyor

TOKİ ile alakalı merak edilen bir diğer konu ise dul ve yetimlere konut satışlarında ayrıcalık tanınıp tanınmadığı olmaktadır. TOKİ’nin konut satışlarında yalnızca şehitlerin dul ve yetimleri için özel ayrıcalıklar sunulmaktadır. Bunun haricindeki diğer dul ve yetimlere ekstra bir ayrıcalık sunulmamaktadır.

Kuralı satışlarda ya da alt gelir projesinde aranan şartların başında ise, başvuru yapacak olan kişinin kendisinin, eşinin ya da çocuklarından herhangi birinin adına kayıtlı olan bir taşınmazın bulunmaması gelmektedir. Öte yandan açık olarak gerçekleştirilen konut satışlarında bu gibi şarta bakılmaksızın, bazı durumlarda projenin durumu da göz önünde bulundurularak bu şart uygulanabilmektedir.

TOKİ başvuru işlemleri ise, konutun satışa çıkarıldığı tarih itibari ile Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here