İşte İmar Barışı’nda Merak Edilen Tüm Konular!

Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen İmar Barışında son başvuru tarihi ve başvuruların nasıl gerçekleştirileceği merak konusu haline geldi.

Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen İmar Barışında son başvuru tarihi ve başvuruların nasıl gerçekleştirileceği merak konusu haline geldi. Bugün pek çok vatandaş, İmar Barışı ile alakalı olarak yaşanan süreci ve gelişmeleri yakından izliyor.

Türkiye’de ruhsatı alınmadan ve kaçak olarak inşa edilen 13 milyon civarındaki yapı için düzenlenen İmar Barışında başvuru süreci devam ediyor. Pek çok vatandaş düzenlemeye yönelik süreci ve gelişmeleri izliyor. Hayata geçirilen İmar Barışı sayesinde kaçak yapı sahipleri devlet ile arasındaki ihtilaf durumu ortadan kaldırılırken, imara aykırı, ruhsat alınmadan ya da ruhsat eklerine uygun olmadan inşa edilen yapıların kayıt altına alınması sayesinde bu binaların yasal bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Konutlar İçin Yüzde 3 Oranında Ödeme Yapılacak

İmar Barışından faydalanmak isteyen vatandaşlar son başvurularını 31 Ekim 2018 Çarşamba günü yapacak. Yapı Kayıt Belgesi alabilmek için ödenmesi gereken ücret ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılmış olacak. İmar Barışı düzenlemesi dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen ortalama bir maliyetin üzerinden konutlar adına yüzde 3, ticari amaçlı kullanılan yapılarda ise yüzde 5 civarında bir ücret ödenecek.

İmar Barışı başvuruları e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-devlet uygulamasına T. C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan kaçak yapı sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İmar Barışı Başvurusu sayfası üzerinden müracaat edilebilmektedir.

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, bugüne kadar İmar Barışına başvuruda bulunan vatandaşların sayısı 4 milyon 141 bin 52’nin üzerinde çıktı. Bunun ile beraber Yapı Kayıt Belgesi adına yapılan ödemeler ise 1 milyar 643 milyon 280 bin TL’yi buldu.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here