Emlakİşte 2021’in Güncellenen Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları!

İşte 2021’in Güncellenen Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 2020 yılı kentsel dönüşüm kira yardımı, açıklanan Tüketici Fiyat Endeksine göre yeniden belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yıl içerisinde evleri kentsel dönüşüme uğrayan hak sahipleri için sağlanacak olan kira desteğini, TÜFE oranlarına göre yeniden belirledi. Yapılan bu güncelleme ile Ankara, İstanbul ve İzmir’de sağlanan kira desteği 1150 TL’ye revize edildi.

Bazı basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, riskli bölge ve yapıların daha güvenli bir yaşam alanına dönüştürülebilmesi maksadıyla 31 Aralık 2012 tarihinde kentsel dönüşüme yönelik çıkarılan Kanun çerçevesinde riskli olduğu belirlenen yapılarda yaşamını sürdüren ailelere sağlanan kira desteği, TÜFE oranlarına göre yukarı yönlü revize edildi.

Gerçekleştirilen bu güncellemenin ardından ülke genelinde en az kira desteği 715 TL, en fazla kira desteği ise 1150 TL olarak revize edildi.

Üç Büyük İlin Desteği 1150 TL Olarak Belirlendi

Söz konusu olan bu güncellemeye göre ülke genelinde kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak olan bazı iller ise şu şekilde;

Artvin, Bingöl, Bilecik, Çankırı, Bolu, Burdur, Gümüşhane, Erzincan, Kırşehir, Hakkari, Sinop, Tunceli, Kırıkkale, Bayburt, Karaman, Ardahan, Bartın, Yalova, Iğdır, Kilis ve Karabük’te 715 TL olurken, söz konusu olan bu illerde hak sahiplerine yalnızca bir defa için 190 TL, kısıtlı ayni hak sahiplerine ise 3 bin 575 TL ödeme yapılacak.

Öte yandan Amasya, Bitlis, Giresun, Edirne, Kars, Isparta, Kırklareli, Kastamonu, Niğde, Muş, Siirt, Rize, Osmaniye, Yozgat, Şanlıurfa, Düzce, Aksaray’da 810 TL kira desteği yapılırken, bir kere için verilecek olan yardım bin 350 TL, ayni hak sahiplerine verilecek olan yardım ise 4 bin 050 TL olacak.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise en yüksek yardım olan 1150 TL’lik yardım yapılırken, hak sahiplerine bir kez 2 bin 300 TL, ayni hak sahiplerine ise 5 bin 750 TL ödeme yapılacak.

Cansu Rukiyehttps://gayrimenkuleks.com
Cansu Rukiye - Emlak, Ekonomi ve Gündem kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

eighteen − seven =

5,221BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
267TakipçilerTakip Et
1,450TakipçilerTakip Et