İstanbul’daki Sel Baskınları İçin Çözüm Yolu Sunuldu

Altensis’in kurucu ortaklarından biri olan Emre Ilıcalı konu ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Altensis’in kurucu ortaklarından biri olan Emre Ilıcalı konu ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Emre Ilıcalı değerlendirmelerinde kentsel dönüşüm kapsamında yeşil bina ölçütlerini hayata geçirmenin gerekli olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde başlangıç gösteren yoğun yağışlar, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde altyapının yetersiz olduğunu gün yüzüne çıkardı. Ilıcalı değerlendirmelerinde, Türkiye’de bu sorun için yalnızca altyapının iyileştirilmesinin yeterli olmayacağını belirterek, meydana gelen bu sel baskınları ve taşkınlıkların çarpık kentleşmeden kaynaklandığını, problem yaşanan bölgelerde faydalı bir yağmur suyu yönetimi gerçekleştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Bunu ile beraber Emre Ilıcalı, kentsel dönüşüm kapsamında olan binaların yeşil bina kriterine uygun ve yönetim şartları dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi ile bu sorunu çözebileceklerine de vurgu yaptı.

Altensis Kurucu ortağı Emre Ilıcalı ayrıca açıklamalarında, Avrupa Birliği’nin 10 yıl öncesinde hayata geçirdiği direktife uygun olarak, AB üyesi ve üye olmaya aday olan ülkelerde 3 kademeli bir program uygulanarak söz konusu sel ve taşkın riski için bit yönetim planı oluşturmaları gerektiğini anlattı. AB’nin yürürlüğe sokmuş olduğu bu direktif kapsamında günümüzde Türkiye’de ilk sırada İstanbul olmak üzere birçok ilde Taşkın Riski Haritalarını düzenlendiğini de açıklayan Ilıcalı, söz konusu olan bu haritalar sayesinde az ve çok sel – taşkın riski taşıyan bölgeler tespit edildiğini ve sıradaki adımın ise tespit edilen bölgeler için Taşkın Riski Yönetim Planı hazırlanması olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Ayrıca Ilıcalı, bu çalışmaların bitirilmesinin, kentsel dönüşüm projelerinin daha sağlam gerçekleştirilebilmesi adına büyük önem taşıdığını da ifade etti.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.