İşlevsel Bir Bahçe Elde Edebilmenin Yolları Nelerdir?

Bahçe dekorasyonu için kollarınızı sıvadığınızda işe başlamadan önce nasıl bir bahçe istediğiniz hakkında kesin karar varmalısınız.

İşlevsel Bir Bahçe Elde Edebilmenin Yolları Nelerdir?
Bahçe dekorasyonu için kollarınızı sıvadığınızda işe başlamadan önce nasıl bir bahçe istediğiniz hakkında kesin karar varmalısınız.

Keyifli vakit geçirebileceğiniz, arkadaşlarınız barbekü partileri verebileceğiniz bir bahçe mi yoksa tüm yorgunluklarınızı atabileceğiniz kafanızı dinleyebileceğiniz bir bahçe mi? Bir oyun bahçesi olarak dekore edilmiş bir bahçeniz mi olsun istersiniz yoksa zen olarak dekore edilmiş bir bahçe mi? Peki ya bahçenizin etrafını meraklı gözlerden korumak için yüksek çitlerle de çevirmek ister misiniz? İşe başladığınız vakit kaybetmeden dekorasyonunuzu tamamlamak ve iş esnasında herhangi bir problemle karşılaşamamak için bu soruların cevabını kendinize vermeli ve kesin bir karar ile işe başlamalısınız.

Bahçe Dekorasyonu Yaparken Gölgeye Dikkat Edin!

Bahçe dekorasyonu yaparken karşılaşılan başka bir problem ise gölgedir. Dekorasyona başlamadan önce güneşin hangi saatlerde bahçenizin hangi alanına vurduğunu, hangi alana gölge düştüğünü tespit etmeniz gerekir. Böylelikle bahçenize koyacağınız bitkilerinizi güneş gören ve görmeyen yerlere yerleştirebilmeniz daha kolay olacaktır.

Bahçenizi Bölerek Tasarlayın!

Ev dekorasyonu yaparken küçük bir odayı dahi birçok alana bölmek mümkün olabilirken küçük olan bahçeleri de aynı şekilde bölebilmek mümkün olabiliyor. Çiçekleriniz için ayırmış olduğunuz alan ile oturmak için ayırmış olduğunuzu belli bir hiyerarşi ve denge ile düzenleyebilirsiniz. Böylelikle bahçenize dikeceğiniz bitkilerinizde de ideal bir büyüme için ne kadar zamanda bir dikim yapmanız gerektiğini de kavramış olursunuz.

Dar alanlı bahçeler için önerilen dekorasyon fikirlerini de birkaç madde ile sıralamak mümkündür. Örneğin merdiven kenarlarını minik bahçeler yapabilir, duvar saksıları, ahşap, çuha gibi maddelerden özel saksı cepheleri oluşturabilir, görselliği zenginleştirebilmek için de bahçe taşlarınızı canlı renklerle boyayabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.