İşi Bozulanlara İşsizlik Maaşı Desteği! Alt Sınır 705,06 TL, Üst Sınır 1.411 TL

Devletten esnaf vatandaşlara bir destek daha geliyor.

İşi Bozulanlara İşsizlik Maaşı Desteği! Alt Sınır 705,06 TL, Üst Sınır 1.411 TL

Devletten esnaf vatandaşlara bir destek daha geliyor.

Esnafların prim borçlarını ödeyememeleri sebebiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor oluşları için tüm çalışmalar hız kesmeden devam ederken, aynı zamanda bu süreç içinde işleri devam edemeyen, iş yerlerini herhangi bir sebepten kapatmak zorunda kalan vatandaşlar için de destek verilmesi kapsamında çalışmalar başlatıldı. Devlet, işi bozulan vatandaşlara 705,06 ile 1.411 Türk Lirası tutarları arasında işsizlik maaşı vereceğini müjdeledi.

1 Ocak 2018’den Sonra İşsizlik Maaşı Uygulaması Başlayacak!

Mecliste masaya yatırılan ve 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulamaya geçecek olan işi bozulanlara işsizlik maaşı imkanı verilecek.

İşsizlik maaşını verilmesinin nedeni iş yerini kapatan ya da zor durumda kalan Bağ-Kur’lu vatandaşlara belli bir süreliğine yardım etmek. Bunun için ise Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak.

Yüzde 2 Sigortalı, Yüzde 1 Devlet Payı

Sandık primi ödemesi ise şu şekilde gerçekleşecek: Sigortalı vatandaşların prime esas olan günlük kazançlarından yüzde 2’lik oranı sigortalı, yüzde 1’lik oranı ise devlet payı olarak gerçekleşecek.

Var olan prime esas kazancın alt sınırına bakıldığında, esnaf aylık olarak en az 35,55 Türk Lirası, devlet ise 17,77 Türk Lirası ödeme yapacak.

Günlük Kazancın Yüzde 40’ı

10 ay sürecek olan işsizlik maaşı ödemesinin günlük değeri ise, sigortalı vatandaşın son 4 ay içinde prime esas olan kazançları baza alınarak hesaplama yapılacak. Söz konusu hesaplama ise, günlük ortalama elde edilen kazancın yüzde 40’lık payına tekabül edecek.

Alt Sınır 705,06 TL, Üst Sınır 1.411 TL

Fakat yapılan işsizlik maaşı ödemeleri, asgari ücretin brüt değerinin yüzde 80’ininden fazla olamayacak. Şuan ki asgari ücrete göre gerekli hesaplamalar yapıldığı zaman aylık olarak minimum 705,60 Türk Lirası, maksimum ise 1.411 Türk Lirası işsizlik maaşı ödemeleri gerçekleştirilecek.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.