İş Kazaları Genellikle İnşaat Sektöründe Meydana Geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, önceki gün Giresun SGK İl Müdürlüğü’nde bir toplantıya katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, önceki gün Giresun SGK İl Müdürlüğü’nde bir toplantıya katıldı.

Katılmış olduğu toplantıda konu üzerine değerlendirmelerde bulunan Yıldırımhan, yaşanan iş kazalarının çoğunun inşaat sektöründe meydana geldiğini açıkladı.

Müsteşar Yarımcısı Mazhar Yıldırımhan katılmış olduğu toplantıdaki açıklamalarında, iş sağlı ve güvenliği hususunda gerekli görülen önlemlerim alınmamış olması ve meslek hastalıkları sebebiyle oluşan yıllık maliyetin 70 milyar lirayı bulduğunu belirterek, söz konusu olan bu rakamın gayrı safi milli hasılası için büyük bir yük olduğunu ifade etti.

Toplantı esnasında iş güvenliği ve sağlığının önemine de değinen Yıldırımhan, modern iş sağlığı ve güvenliğindeki devamlı iyileşme ve önleme odaklı bir anlayışın var olduğunu, bu anlayışı hayata geçirebilmek için olmazsa olmaz olan hususun ise güvelik kültürü olduğunu dile getirdi.

2015 Yılında 252 Ölümlü İş Kazası!

Ayrıca Mazhar Yıldırımhan konuşmasında, tüm sektörlerin ilk sıraya iş sağlığı ve güvenliğini koyması gerektiğini de vurgularken, iş kazalarının en çok inşaat sektöründe meydana geldiğini, bu sektör üzerinden diğer tüm sektörlere de dikkat çektiklerini ve ölümlü iş kazalarının hedefinin sıfır olduğunu anlattı. Türkiye’de gerçekleşen ölümlü iş kazası rakamlarına da değinen Yıldırımhan, 2015 yılında bin 252 ölümlü iş kazası meydana geldiğini ve bu rakamın 472’sinin inşaat sektöründen olduğunu da açıkladı.

Çalışma hayatında başlatılan milli seferberliğe değinerek yalnızca Giresun ilinde son 6 ay içerisinde 4 bin 700 kişi için ek istihdam alanı oluşturulduğunu da anlatan Müsteşar Yardımcısı, Giresun’un başarılı bir çalışma yürüttüğünü ve Türkiye genelinde iyi bir seviyede olduğunu açıklamalarına ekledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.