İnşaat Sektörünün Yükselişi 3. Çeyrekte de Devam Ediyor!

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay yayınlanan Hazır Beton Endeksi, Ağustos dönemi için olan raporu açıklandı. Hazır Beton Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,5’lik oranda artış yaşadı. Türkiye Hazır Beton Birliği, yılın her ayında düzenli olarak inşaat sektöründeki faaliyeti, güveni ve beklentiyi baz alarak Hazır Beton Endeksi Aylık Raporu yayınlıyor. Birlik […]

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay yayınlanan Hazır Beton Endeksi, Ağustos dönemi için olan raporu açıklandı. Hazır Beton Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,5’lik oranda artış yaşadı.

Türkiye Hazır Beton Birliği, yılın her ayında düzenli olarak inşaat sektöründeki faaliyeti, güveni ve beklentiyi baz alarak Hazır Beton Endeksi Aylık Raporu yayınlıyor. Birlik tarafından 2017 Ağustos Ayı Raporu açıklanırken, Hazır Beton Endeksi’nin 100,34 değerine ulaştığı, 2016’nın aynı dönemine oranla da yüzde 0,5’lik bir artış yaşandığı kaydedildi.

Hazır Beton Endeksi, geçtiğimiz ay ilk defa eşit değerinin üzerine çıkan Güven Endeksi’nin, Ağustos ayında eşik değerinin altında kaldığını belirtti. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından inşaat ve inşaat sektörü ile bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki beklenti ve gelişmeleri ortaya çıkartan rapor, güven endeksinin eşik değerinin altında kalmasına rağmen bileşik endeksin Ağustos ayının genelinde sektörün genel durumunun olumlu olduğunu ortaya çıkarttı.

En Fazla Artış Faaliyet  Endeksi’nde!

Hazır Beton Faaliyet Endeksi, bir önceki yılın Ağustos ayına oran ile yüzde 0,6’lık bir artış elde ederek en fazla artış gösteren endeks oldu. Ankete katılım sağlayan firmaların yüzde 59’luk kısmı, Ağustos ayında satışların arttığı konusunda bilgi paylaşırken, azalma olduğunu belirten firma oranı da yüzde 14 olarak kayıtlara geçti. Ankete katılan firmaların yarısından fazlası da aynı zamanda Ağustos ayı içerisinde kayıtlı siparişlerde de artış olduğunu belirtince, faaliyet endeksinde hareketlenme olduğu teyit edilmiş oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,3’lük artış gösteren Hazır Beton Güven Endeksi, endeksler arasında en az artış gösteren endeks olarak kayıtlara geçti. Eşiğin altında kalan endeks değeri, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisine olan güvenin de istenilen düzeyde gerçekleştirmediği ortaya çıkartmış oldu.

İlgili:  Emlak Konut Kampanya Fiyatları

Ankete katılan firmaların yüzde 11’lik kısmı yeni istihdam konusunda olumlu düşünceye sahip iken, yeni bir yatırım düşünen firmalar da yüzde 15’lik dilime sahip. Firmaların yüzde 30’luk kısmı ise tedarikçilere verilen siparişlerin ilerleyen 3 aylık süreç içerisinde artış göstereceğini belirtiyor.

İnşaat Sektörünün Beklenti Endeksine Yükselme Hakim!

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin açıkladığı Ağustos ayı raporunda Hazır Beton Beklenti Endeksi’nde yüzde 0,6’lık bir artış yaşandı. Eylül, Ekim ve Kasım aylarına dair satışlarda artış olacağını düşünen firma oranı yüzde 55 olarak kayıtlara geçerken, satışlarda azalma bekleyen firmalar da yüzde 18 oranında kaldı. Aynı 3 aylık süre zarfında stok artışı olacağı yönünde beklentisi olan firmalar ise yüzde 60 olarak ankete katılım gösterdi.

Bileşik endeks olarak belirtilenen Hazır Beton Endeksi, 2016 yılının Ağustos ayına oranla yüzde 0,5’lik artış yaşayarak 100,34 değeri olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayı raporu konusunda yorumlamada bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, faaliyet endeksinin yükselişinin sürmeye devam ettiğini, inşaat sektörünün önümüzdeki dönem içerisindeki beklentilerinin pozitif görünümlü olduğunu aktardı.

Temmuz ve Ağustos aylarında yükselişte olan Faaliyet Endeksi’nin inşaat sektöründeki ilerlemenin sahip olduğu boyutları ortaya koyduğunu belirten Işık, üçüncü çeyreğin ilk iki ayı içerisinde inşaat sektörünün sahip olduğu hareketliliğin devamında Eylül ayı itibariyle de endeksin yükselmesi durumunda inşaat sektörünün Türkiye’nin büyümesine sağlayacağı katkının da artacağını aktardı.

 

 

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.