DOLAR

3,9871

% 1,34

EURO

4,9275

% 1,71

ALTIN

172,7418

% 1,39

BORSA

BİST-100

116.603

GayrimenkulEks

İnşaat Sektöründe Kadınların Yeri! Rakamlar 70.000’i Gösteriyor!

İnşaat Sektöründe Kadınların Yeri! Rakamlar 70.000’i Gösteriyor!

Yaşadığımız dönemde artık kadınlarda her işi yapıyor. Mesleklerde kadın ve erkek ayrımı yapılmıyor.

İnşaat sektörüne genel olarak bakıldığı zaman insanların aklına sadece erkeklerin çalıştığı bir sektör olarak geliyor. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda çok fazla sayıda kadının inşaat sektöründe çalıştığı yönünde çıktı. Ülkemizde 70.000 kadın bu sektörde istihdam ediyor.

İnşaat Sektöründe 70.000 Kadın İstihdam Ediyor!

Daha çok erkeklerin istihdam ettiği inşaat ve gayrimenkul sektöründe kadınların çalışma oranı yüzde 30. Söz konusu yüzde 30’luk oran ise 70.000 kadına tekabül ediyor.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Av. Pınar Ersin Kollu, inşaat sektörünün bir çok kolunda kadınların da çalıştığını, yöneticilik ve görünürlükte kadınlara yer verilmediğini, kadınlara masada oturma hakkı tanınması gerektiğini, temsilde aktif olmalarını, tarafsızlık ilkesi ile imkanların verilmesi gerektiğini söyledi.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Araştırması kapsamında elde edilen verileri değerlendiren Av. Pınar Ersin Kollu, söz konusu araştırmayı GYODER ve Türkiye Müteahhitler Birliği ile ortaklaşa yapıldığını, bu araştırmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi. İnşaat, gayrimenkul, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, yatırımcı, mühendislik ve mimarlık şirketlerinden 436 kadın katılımcı ile birlikte anket çalışması yapıldığını söyleyen Av. Pınar Ersin Kollu, sektörde istihdam eden kadınların genç profilde olduklarını söyledi.

Yüzde 85’i Lisans ve Lisans Üzeri Eğitimli!

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe istihdam eden kadınların yüzde 85’lik kısmının lisans ve lisans üzeri eğitimlerinin olduğunu söyleyen Av. Pınar Ersin Kollu,  gayrimenkul sektöründe çalışan kadınların ise yüzde 69,7’lik kısmının ailelerinden yardım aldığını söyledi.

Benzer Haber:  İstanbul Kayaşehir TOKİ Konutları Kurası için Son 11 Gün! 39.179 Başvuru!
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Sizin Görüşleriniz

Aşağıda yer alan form aracılığıyla görüş ve düşüncelerinizi bize bildirerek, tecrübelerinizden fayda sağlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

Görüşlerinizi Bildirin

İlgili Benzer Haberler