İnşaat Sektöründe Canlanmanın İlk Sinyalleri Alındı!

İnşaat Sektöründe Canlanmanın İlk Sinyalleri Alındı!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişimleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu’nu deklare etti. İnşaat faaliyetlerinde bir hareketlilik başlamış görünmekle beraber sektör oyuncularının itimat problemi devam etmektedir. Önceki senenin aynı dönemine nazaran tüm endeksler artış sergilerken inşaat sektöründe 16 ay aradan sonrasında ilk kez canlanma yaşandı.

Basın Bülteni, 8 Ekim 2019

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıklamış olduğu Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörünün ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişimleri ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden kabul edilen ve bununla beraber üretiminden sonrasında süratli bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün gelişme hızını ortaya koyan en mühim göstergelerden biridir.

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2019 Eylül Ayı Raporu’nu deklare etti. İnşaat faaliyetlerinde bir hareketlilik başlamış görünmekle beraber sektör oyuncularının itimat problemi devam etmektedir. Tüm endeksler yukarı yönlü bir hareket sergilemekle birlikte Faaliyet ile Itimat Endeksi’nin arasının bu denli açılmış olması, inşatta kalıcı bir iyileşmenin başladığını söylemek için hemen hemen erken bulunduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda önümüzdeki döneme ilişkin beklenti yükselmekle birlikte eşik değerin altında kalmaya devam etti.

Hazır Beton Endeksi 2019 Eylül Ayı Raporu’na nazaran, tüm endeksler önceki senenin aynı dönemine nazaran artış sergiledi. Geçen senenin aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız eylül ayında sektörde bir canlanma söz mevzusudur.

%5’lik gelişme ve istihdam hedeflerinin tutturulması için inşaat sektöründeki hareketliliğin artarak devam etmesi gerekiyor

Hazır Beton Endeksi 2019 Eylül Ayı Raporu’nun neticelerini değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Tüm endeksler önceki senenin aynı dönemine nazaran artış sergiledi. İnşaat faaliyetlerinde 16 ay aradan sonrasında ilk kez canlanma yaşandı. Hareketlilik başlamış görünmekle beraber inşaat sektörü oyuncularının itimat problemi devam etmektedir.” dedi.

İnşaat sektörü verilerini değerlendiren Yavuz Işık, “Resmî sayılara nazaran bir senedir gerileyen inşaat sektörünün iktisat içindeki oranı %5,3’e gerilemiş durumdadır. Son 20 senenin verileri incelendiğinde ikinci çeyrekler bazında inşaat sektörü kriz yılları olan 2001 ve 2009 yıllarından sonrasında en fena periyodunu geride bırakmıştır. İnşaatın bu durumu yalnızca kendisini değil tüm ekonomiyi negatif etkiliyor. Son açıklanan sayılara nazaran inşaata girdi elde eden imalat endüstri sektörlerimizin kapasite kullanımı, ağustos ayı itibarıyla, imalat endüstri averajının %7 altındadır, kısaca inşaat geriledikçe imalat da zorlanmaktadır. İnşaat sektöründe %25’e yakın bir istihdam kaybı söz mevzusudur. Tüm bu rakamlar bizlere, Yeni Ekonomi Planı’nda belirlenen %5’lik gelişme hedefinin yakalanması, istihdam hedeflerinin tutturulması için inşaat sektöründe bu hareketliliğin artarak devam etmesinin gerekliliğine işaret etmektedir.” dedi.

Hazır Beton Endeksi Hakkında

Söz mevzusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 9 sual sorulmuştur. Her bir endeksin kıymeti 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanmaktadır. 100’ün üstünde olması durumunda önceki aya ilişik faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin pozitif yönde geliştiği yorumu yapılmaktadır. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile meydana gelen çalışmada 3 değişik endeks türetiliyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin neticeleri, Hazır Beton Itimat Endeksi ile hazır beton sektöründe etkinlik gösteren teşebbüslerin, iktisat ve sektöre yönelik duydukları itimat seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında data edinildi. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği Hakkında

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi, tekniğine uygun beton uygulamalarının yaygınlaşması ve devletimizde kaliteli, dayanıklı, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (Concrete Sustainability Council) üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi “Bölgesel Sistem Operatörü”dür. THBB’ye üye olacak şirketlerin tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) devamlı habersiz denetimlerine doğal olarak olarak KGS Uygunluk Belgesi alması, uygun laboratuvar bulundurması, teknik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, yasal ve etik kriterleri eksiksiz yerine getirmesi zorunludur.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.