Emlak İnşaat Piyasasında Yeni KDV İndirimi!

İnşaat Piyasasında Yeni KDV İndirimi!

İnşaat Sektöründe Yeni KDV İndirimi!

Gayrimenkul piyasasındaki öncüler işlerin hareket kazanması için inşaat ve yapı malzemeleri için KDV indirimi yapılması taleplerinde bulunmuşlardı.

İsteklere karşılık geldi. Yeni inşa edilecek binaların yapımında kullanılan radyatör, küvet, kombi ve benzeri gibi ürünlerde KDV indirimine gidildi. Yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1’e indirilerek gayrimenkul piyasası için güzel gelişmelere meydana geldi.

İnşaat Piyasasında KDV İndirimine Gidildi!

İnşaat piyasasında yeni gelen düzenleme ile birlikte artık KDV indirimine gidildi. Yüzde 18 olan KDV  oranı yüzde 1’lik seviyeye düşerek yeni ev ücretlerinde yüzde 1 ile 1,5 arasında bir azalma yaşanması beklenmekte.

Resmi gazetede yayınlanan haberlere göre, piyasanın öncüleri daha önceki dönemlerde taşınmaz malların satışlarının geçmiş zamanlara göre karşılaştırıldığında hız kaybı yaşamasının uzayan vade süreleri ile birlikte nakit akışı bakımında negatif etkilemeye başladığını belirttiler. Bunun sonucunda da KDV indirimi talebinde bulunmuşlardı.

Maliye Bakanlığı KDV bildirisine göre, 150 metrekare ve 150 metrekarenin altındaki evlerin ilk inşa anında cam balkon, kombi, duş teknesi, küvet, duşa kabin, mutfak dolabı, batarya, panel radyatör ve benzeri gibi kullanılan ürünler yüzde 18 oranı yerine yüzde 1 KDV oranı kullanılacak. Maliye Bakanlığı, müteahhitlerin bahse konu ürünlere bağlı ödeme yaptıkları KDV’nin yüzde 17’sini geri verecek. Yeni gelen bu uygulama ile indirimin yeni inşa edilecek konutlarda fiyatlandırmalar yüzde 1 ile 1,5 arasında gerçekleşen düşüş olarak yansıyacak. Yani 300 bin Türk Liralık bir evin fiyatında 4 bin 500 Türk Lirası değerinde bir azalma yaşanması beklenmekte.

150 metrekare ve altındaki evlerin yüzdesi 1 KDV’ye, 150 metrekarenin üzerindeki evler ise 18 KDV’ye tabi bulunmaktadır. İçinde eşya olup satışa sunulan yeni konutlarda kullanılan bazı ürünler KDV iadesine bağlı tutulurken, bazı ürünlerde böyle bir şey söz konusu olmamaktadır. Bunun nedeni olarak da kullanılan ürünün sökülüp başka bir konutta kullanılmaya uygun olup olmamasıdır. Örnek verecek olursak; fırın, çamaşır makinası, buzdolabı, televizyon ve bunun gibi eşyalar ile beraber satışa sunulan 150 metrekare ve altındaki evlerde bu ürünler ile ilgili iade yapılmamaktadır. Yani bahse konu eşya yüzde 18 KDV oranından tabi tutuluyor.

Yapılan düzenlemelerle KDV iadesi kapsamına girmeyecek bu gruptaki ürünler arasına avize ve perde de eklendi.

Maliye Bakanlığı’nın bildirisine göre özel hastanelere de bazı avantajlar sağlandı. Dışarıdan aldıkları hekimlere ödeme yapan özel hastaneler, KDV’nin 9/10’unu kesiyorlar. Bildiride yapılan düzenleneme ile birlikte hayvan klinikleri ve özel hastaneler veterinerlerden ve hekimlerden hizmet satın alırken yüzde 8’lik KDV ödemesi yapıyorlar. Hekim ve veterinerlerin yaptıkları bu ödemeler artık Maliye Bakanlığı’na direkt olarak kendileri tarafından yapılacak.

Yeni Uygulama ile Birlikte İndirim Yüzde 2,5 Seviyesine Çıktı

Evlerdeki bu ürünlerin yüzde 1 ile 1,5 arasında değişen ek masraflarının olduğunu, yeni gelen uygulama ile birlikte yeni inşa edilecek evlerin yüzde 1,5 seviyesinden daha altında bir ücretten satışa çıkacağını ifade eden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, geride bıraktığımız günlerde ön ödemeli ev satışlarının sözleşmelerinde alınan yüzde 1’lik damga vergisi harcının kalktığını da söyledi. 1,5 seviyesi altındaki ücrete tabi tutulmaya örnek verecek olursak; Vatandaşın 1000 Türk Liralık evde 500 Türk Lirası gibi bir kazanımı olacak.

Bu zamanda 5 peşinat ile ev sahibi olunabilineceğini söyleyen Durbakayım, devletten konut fiyatları kapsamında vatandaşlara yüzde 2,5’lik bir indirimin geldiğini ifade etti.

Aramıza Katılın!

Mail bültenimize dahil olarak güncel emlak haberlerinden, yeni konut projelerinden, trend dekorasyon fikirlerinden ve kredi kampanyalarından anında haberdar olun.

Bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayacağız.
Avatar
Meltem Canalanhttps://gayrimenkuleks.com/
Meltem Canalan - Emlak, Ekonomi ve Bankalar kategorileri haber editörü

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.

twelve − 11 =

5,259BeğenenlerBeğen
8,664TakipçilerTakip Et
231TakipçilerTakip Et
1,536TakipçilerTakip Et