İngiltere’de Konut Fiyatları Artış Hızı Düştü!

İngiltere'de konut fiyatları artış hızı 2017’nin ilk çeyreğinde düşüşe geçti.

İngiltere’de konut fiyatları artışı, talebin geçen 4 yılın en düşük seviyesinde kalmasına neden oldu. Ülkedeki konut fiyatları artışı nedeniyle 2017 yılının birinci çeyreğindeki talep, yüzde 3,8 seviyesinde kayda geçti.

İngiltere’de Konut Fiyatları Değerlendirmesini Halifax Yaptı

İngiltere’de konut fiyatları konusunda açıklamalar yapan Halifax yaşanan gelişmeleri gözler önüne serdi. İngiltere’nin en fazla konut kredisi veren kuruluşu olarak bilinen Halifax verilerine göre, ülkedeki konut kredilerine olan talep yılın Ocak, Şubat ve Mart aylarında geriledi. Bir önceki dönemde konut kredilerine olan talep yüzde 5,1 seviyesindeydi. Yılın birinci çeyreğindeki talep ise yüzde 3,8 oranına indi.

Mart Ayındaki Satışlar 219 Bin 755 Sterlin Seviyesinde Gerçekleşti

Halifax raporuna göre, 2017 yılının Mart ayında ülkedeki konut fiyatları kendini şöyle gösterdi. “İngiltere’de mart ayında satın alınan bir konutun ortalama değeri 219 bin 755 sterlin seviyesinde gerçekleşti” şeklinde bir tespit yapan Halifax raporu, fiyatların gerilediğini gösterdi.

Halifax’ın konut ekonomistlerinden olan Martin Ellis değerlendirmesinde, ülkedeki konut fiyatlarının artış hızının geçen bir yıllık süreçte yüzde 50 oranında düştüğünü belirtti.

Konut Fiyatlarıyle Gelir Dengeli Artmadı!

Şirket ekonomisti Ellis, “İngiltere’de konut fiyatları artmaya devam etti. Bu artış insanların konuta olan ilgisini azalttı. İngiltere’de konut almak isteyen vatandaşlar yada yabancı yatırımcı yüksek fiyatlar nedeniyle bu taleplerini ertelemeyi tercih etti. Ülkede yaşayanların gelirindeki artış ile İngiltere’de konut fiyatları artışı birbirinden uzaklaştı. Aradaki büyük fark evlerin alış yönlü hızını düşürdü. İngiltere’de konut fiyatları artınca, gelir istenen seviyeye ulaşmayınca talebin azalması kaçınılmaz oldu” şeklinde konuştu.

Uzmanlar ülkedeki konut fiyatları seviyesinin ilerleyen dönemde de artması yönünde tahmin kullandı. Fakat İngiltere’de konut fiyatları yükseldikçe, konut satın almaya olan talebin azalacağı ifade edildi.

1 Görüş

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.