IMF Türkiye’nin Büyüme Tahminini 2 Katına Çıkarttı!

Uluslararası Para Fonu, Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceği büyüme tahminlerini iki katına çıkardı. Uluslararası Para Fonu, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu hakkında açıklamalarda bulundu. IMF, Dünya Bankası Yıllık Toplantısı’nın hemen öncesinde gerçekleştirmiş olduğu bu açıklamasında bu yılın Nisan ayı raporunda 2,5 olarak belirtilmiş olduğu Türkiye’nin büyüme hızı tahminini, dün gerçekleştirmiş olduğu bu açıklaması ile iki katına […]

Uluslararası Para Fonu, Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceği büyüme tahminlerini iki katına çıkardı.

Uluslararası Para Fonu, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu hakkında açıklamalarda bulundu. IMF, Dünya Bankası Yıllık Toplantısı’nın hemen öncesinde gerçekleştirmiş olduğu bu açıklamasında bu yılın Nisan ayı raporunda 2,5 olarak belirtilmiş olduğu Türkiye’nin büyüme hızı tahminini, dün gerçekleştirmiş olduğu bu açıklaması ile iki katına çıkararak 5,1 şeklinde olacağını belirtti. Önümüzdeki yıl için olan büyüme tahminini ise yüzde 3,3 oranından yüzde 3,5 oranına kadar çıkardı.

IMF Raporu Doları Düşürdü

Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ile yaşamış olduğu vize sorunu nedeniyle bir hayli hareketli seyreden piyasalar, dün günü sakin bir şekilde tamamladı. Dolar, önceki gün 3,79 TL’ye kadar yükselip günü 3,72 TL civarlarında tamamlarken, dün günü 3,78 TL olarak açtı. Gün içerisinde de gerileyerek 3,67 ile 3,68 TL arasında inip çıkan dolar, Uluslararası Para Fonu’nun söz konusu raporu açıklamasının ardından da 3,66 TL’ye düştü.

Önceki gün yüzde 2,73 civarında değer kaybı yaşayan Borsa İstanbul, dün bu kaybını toparladı ve gün içerisinde yüzde 2.03 oranında artış göstererek günü 103 bin 394 puan olarak tamamladı. Ayrıca dün Türk Lirası da Euro karşısında değer kazanırken, bankalar arası olan dolarda en son gerçekleştirilen işlem 3,6798 TL’den olurken, Euro için gerçekleştirilen işlem ise 4,3449 TL’den oldu.

İşsizlik Oranı Yüzde 11,2 Olarak Tahmin Edildi

Öte yandan IMF, açıklamış olduğu Dünya Ekonomi Görünüm Raporu’na göre, Türkiye’de mevcut olan işsizlik oranının bu yıl içerisinde yüzde 11.2 oranında gerçekleşeceği tahminlerinde bulunduğu ifade ediliyor. Bu yılın Nisan ayında açıklanan raporda ise bu tahmin yüzde 11.5 oranındaydı. IMF’nin önümüzdeki yıl için tahmini ise 10.7 olacağı da belirtiliyor.

Ayrıca Cumhurbaşkanı dün yapmış olduğu açıklamasında IMF’nin bu tahminlerine de değinerek, söz konusu olan 5.1’lik büyüme oranının Türkiye tarafından yakalanacağını belirtti.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.