İmar Hususunda Belediyeler İçin Sıkı Yönetim İlan Edildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar planlarından haksız kazanç sağlayan belediyeler ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki imar planlarından haksız kazanç sağlayan belediyeler ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

Özhaseki yapmış olduğu bu açıklamasında, imar planları sayesinde haksız kazanç sağlayan belediyeler için cezai işlem başlatılacağına vurgu yaparak, imar kanununda bir takım değişiklikler yapılarak bunun önüne geçilebileceğini ve haksız kazanç sağlayan belediyelere cezai işlem uygulanabileceğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı konuşmalarında parsel bakımından yoğunluk artışının sağlanmaması gibi bir durumda imar planlarının delinmesiyle ilgili olarak düzenlemeler gerçekleştirileceğini değinerek, belediyeler tarafından söz konusu yollar ile haksız kazanç sağlandığı takdirde cezai sorumluluk getirileceğini anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki şehirlere ait olan imar kanunlarında gerçekleştirilecek olan düzenlemelere de değinerek, parsel bakımından yükselişin verilmemesi, imar planlarının delinmemesi, imar üzerinde değişiklik yapılıp bu değişiklikten bir çıkar sağlanıyorsa kamu kurumunun buradan bir pay elde etmesi, imar üzerinde gerçekleştirilen her hareketin halka açılması ve onların takibine sunulması hususunda düzenlemeler yapılacağını söyledi.

İstanbul’da Yaşanan Sel, Dikkatleri İmar Planlarına Çekti!

Özellikle son zamanlarda İstanbul’da görülen zamansı sel ve taşkınların, doluların nedeninin doğanın tahrip edilmesi sebebiyle gerçekleştiğini dile getiren Bakan Özhaseki, Dünyayı en fazla kirletenler listesinde yüzde 25 oranıyla ilk sırada Çin ve Hindistan’ın yer aldığını, söz konusu iki ülkeyi ise yüzde 18 oranı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin takip etmekte olduğunu ifade etti. Türkiye’nin oranının ise yalnızca 0,7 olduğunu açıklayan Bakan, ülkenin büyümesini kirletmeden gerçekleştireceklerini belirtti.

Son olarak açıklamasında SİT alanları için yapılacak olan yeni sınıflandırmanın ekolojik temele sahip olan bir takım bilimsel raporlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirileceğini dile getiren Mehmet Özhaseki, doğaya zarar verilmeyeceğini, birinci dereceli alanların korunup özel mülklerin kamulaştırılacağını ve ikinci dereceli alanların ise bir takım tesisler için izni olacağını anlattı. Sürdürülebilir bölgelerde otel ve ticari işletmeler kurulurken çalışmaların da devam etmekte olduğunu açıklamalarına ekledi.

Görüşlerini Yaz

Lütfen bir yorum yap!
Lütfen buraya adını yaz.