GayrimenkulEks

İlk Kez Apartman Yöneticisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk Kez Apartman Yöneticisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Apartman ve site yöneticiliği, toplu yaşamın genişlemesi ile birlikte yaşantılarımızda daha önemli bir yer tutmaya başladı. Her ne kadar kolay bir yönetim sistemi olsa da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli hususlar var.

Apartman yöneticiliği çok zor olmamakla beraber apartmana ait olan finansal kayıtların düzenli ve yanlışsız bir şekilde kaydedildiği ve yönetmeye yönelik olan zorunlulukların yerine getirildiği takdirde oldukça kolay bir görevdir. Apartman yöneticisi olarak seçilip bu görevden sürekli şikayetçi olanların genellikle nedenleri, ya görevini benimsemeyip disiplinli bir şekilde yerine getirememesinden ya da apartman sakinlerinin ciddi anlamda sorunlu aileler olmasından kaynaklanır.

Yeni apartman yöneticisi olarak seçildiğiniz zaman genellikle eski yönetici ellerinde düzen ve tertipsiz birkaç dosya ile ilk toplantınıza gelerek “ al bunlar fatura, makbuz vs. Bunlarda kasadaki mevcut para…” der. Üstelik toplantıda karar alarak yönetiliciliği size teslim eder. Fakat her ne kadar eski apartman yöneticisi disiplinli ve düzenli bir yönetici olsa da, böyle bir görev devri asla etik bir davranış değildir.

Devir-Teslim Töreni Nasıl Gerçekleştirilmeli?

Öncelikle apartmanınız için gerçekleştirilmiş olan tüm giderlerin fatura ve bu faturaların ödemesinin gerçekleştirildiğine dair olan makbuzları ya da ödeme gerçekleştirilmiş olan şirketlerden alınan makbuzları eski yöneticinizden talep etmelisiniz. Eğer ki bunlara dair herhangi bir makbuz, belge ya da banka dekontu bulunmuyorsa, yine eski yöneticinizden bu işlemlere yönelik bir yazı almanız gerekir.

Yukarıda bahsi geçen işlemleri gerçekleştiremediğiniz takdirde konu hakkında herhangi bir sorumluluk sahibi olamazsınız. Fakat yine de yöneticiliğinizin ilk zamanlarında bu konu üzerine biraz da olsa sıkıntı yaşayabilmeniz de mümkün. Mesela; bir apartman sakini aidat ödemesini yapmış olmasına rağmen eski yöneticinin makbuz kesmemesi halinde, bu durum karışıklığa neden olabilir ya da eski yönetici kötü niyetli olarak apartman sakini için hiç makbuz kesmemiş de olabilir. İşte bu gibi durumlar da başınızı ağrıtmaya yetebilir.

Tüm bunların yanı sıra apartman yöneticiliği görevini devraldığınız zaman hesap – kitap işlemlerini zorlanmadan halledebilmek adına Biyos Apartman Yönetimi Programını kullanmanız gerekir. ayrıca bu program sayesinde sizden sonra grevi devralacak kişiye de temiz bir yönetim bırakabilirsiniz.

Benzer:  Kiracıların Aidat Sorumluluğu Hakkındaki Tüm Detaylar!
BUNU SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Başkan Tarih Verdi! TOKİ Açık Artırma Yöntemi ile Konut Satışı Yapıyor!
İnşaat Ruhsatlarında Önemli Düzenlemeyi İçeren Paket TBMM’de Kabul Edildi!
İnşaat Sektöründe Konutzede Sayısı giderek Artacak!
REIDIN Açıkladı! Kiralık ve Satılık Konutlarda En Çok Artış Hangi Şehirlerde Oldu?
Müteahhitler Konutta Yeni KDV İndirimi İstiyor!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Açıkladı! Emlak Komisyon Oranları Değişiyor!
İstanbul’da Ev Fiyatına Mezar Yeri Satılıyor!
Konut Kredisi Faizleri Son 6 Yılın Rekorunu Kırdı!
Konut Sahibi Olmayan Kalmayacak! Sosyal Konut Seferberliği Sürüyor!
Atatürk Kültür Merkezi’nin Yıkımına Başlanıyor!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ