İlk Kez Apartman Yöneticisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Apartman ve site yöneticiliği, toplu yaşamın genişlemesi ile birlikte yaşantılarımızda daha önemli bir yer tutmaya başladı. Her ne kadar kolay bir yönetim sistemi olsa da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli hususlar var. Apartman yöneticiliği çok zor olmamakla beraber apartmana ait olan finansal kayıtların düzenli ve yanlışsız bir şekilde kaydedildiği ve yönetmeye yönelik olan zorunlulukların yerine […]

Apartman ve site yöneticiliği, toplu yaşamın genişlemesi ile birlikte yaşantılarımızda daha önemli bir yer tutmaya başladı. Her ne kadar kolay bir yönetim sistemi olsa da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli hususlar var.

Apartman yöneticiliği çok zor olmamakla beraber apartmana ait olan finansal kayıtların düzenli ve yanlışsız bir şekilde kaydedildiği ve yönetmeye yönelik olan zorunlulukların yerine getirildiği takdirde oldukça kolay bir görevdir. Apartman yöneticisi olarak seçilip bu görevden sürekli şikayetçi olanların genellikle nedenleri, ya görevini benimsemeyip disiplinli bir şekilde yerine getirememesinden ya da apartman sakinlerinin ciddi anlamda sorunlu aileler olmasından kaynaklanır.

Yeni apartman yöneticisi olarak seçildiğiniz zaman genellikle eski yönetici ellerinde düzen ve tertipsiz birkaç dosya ile ilk toplantınıza gelerek “ al bunlar fatura, makbuz vs. Bunlarda kasadaki mevcut para…” der. Üstelik toplantıda karar alarak yönetiliciliği size teslim eder. Fakat her ne kadar eski apartman yöneticisi disiplinli ve düzenli bir yönetici olsa da, böyle bir görev devri asla etik bir davranış değildir.

Devir-Teslim Töreni Nasıl Gerçekleştirilmeli?

Öncelikle apartmanınız için gerçekleştirilmiş olan tüm giderlerin fatura ve bu faturaların ödemesinin gerçekleştirildiğine dair olan makbuzları ya da ödeme gerçekleştirilmiş olan şirketlerden alınan makbuzları eski yöneticinizden talep etmelisiniz. Eğer ki bunlara dair herhangi bir makbuz, belge ya da banka dekontu bulunmuyorsa, yine eski yöneticinizden bu işlemlere yönelik bir yazı almanız gerekir.

Yukarıda bahsi geçen işlemleri gerçekleştiremediğiniz takdirde konu hakkında herhangi bir sorumluluk sahibi olamazsınız. Fakat yine de yöneticiliğinizin ilk zamanlarında bu konu üzerine biraz da olsa sıkıntı yaşayabilmeniz de mümkün. Mesela; bir apartman sakini aidat ödemesini yapmış olmasına rağmen eski yöneticinin makbuz kesmemesi halinde, bu durum karışıklığa neden olabilir ya da eski yönetici kötü niyetli olarak apartman sakini için hiç makbuz kesmemiş de olabilir. İşte bu gibi durumlar da başınızı ağrıtmaya yetebilir.

İlgili:  Emlak Konut Kampanya Fiyatları

Tüm bunların yanı sıra apartman yöneticiliği görevini devraldığınız zaman hesap – kitap işlemlerini zorlanmadan halledebilmek adına Biyos Apartman Yönetimi Programını kullanmanız gerekir. ayrıca bu program sayesinde sizden sonra grevi devralacak kişiye de temiz bir yönetim bırakabilirsiniz.

Görüşlerini Yaz

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.